متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۰/۰۸

تعداد بازدید : ۶۱۷

تعداد رای : ۱۹

جابجایی مولکول‌های آب در نانوکانال‌ها بدون افت فشار قابل ملاحظه

پژوهش‌های خانم دکتر ابراهیمی از دانشگاه بیرجند به همراه محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان می‌دهد، جریان آب می‌تواند تحت شرایط مناسب بدون افت قابل ملاحظه فشار از طریق ایجاد یک پل متشکل از مولکول‌های آب در شکاف نانومقیاس بین دو نانولوله کربنی منتقل شود.

 

در پژوهش مشترکی که با پروفسور سهیمی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به روش شبیه‌سازی دینامیک مولکولی انجام شد، مشاهده شد که تحت شرایط و طراحی مناسب، آب می تواند بدون افت فشار قابل ملاحظه از طریق ایجاد یک پل در شکاف نانومقیاس بین دو نانو لوله کربنی منتقل شود. بعلاوه، نتایج محاسبات انجام شده در این پژوهش نشان می دهند که در محدوده بزرگی از تغییرات پهنای شکاف، مقاومت هیدرودینامیکی پل آبی تقریباً ثابت است. شکل کلی پل آبی استوانه‌ای نیست و در گذر زمان مرتباً تغییر می‌کند. همچنین مشاهده شده است که هدایت هیدرودینامیکی یک پل خم شده بین دو نانولوله کربنی غیرهم خط با افزایش زاویه انحراف بین دو نانو لوله سریعاً کاهش می یابد.

 

این محققان پیش‌بینی می‌کنند، ویژگی‌های یادشده احتمالا کاربردهایی در طراحی ابزارهای نانو-فلوئیدیک جدید، ساخت غشاهای نانومقیاس با اجزای قابل جداسازی و همچنین ساخت حسگرهای آب در مقیاس نانومتری داشته باشد.

 

 

شبیه‌سازی های این پژوهش به روش محاسبات موازی بر روی خوشه کامپیوتری Saffron  (زعفران) در گروه فیزیک دانشگاه بیرجند، توسط خانم دکتر فاطمه ابراهیمی، عضو هیأت علمی این دانشگاه انجام شده است و نتایج آن در یکی از معتبرترین نشریات حوزه فیزیک، Physical Review Letters منتشر شده است.

 

برای مشاهده مقاله اینجا را کلیک کنید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha