متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۰/۱۹

تعداد بازدید : ۶۶۶

تعداد رای : ۱۴

تولید گوجه فرنگی خوشه ای شبیه به انگور

اخیراً محققان موفق به تولید نوعی گوجه‌ فرنگی شدند که مانند انگور به صورت خوشه‌ای رشد می‌کند. این گونه از گوجه فرنگی قابلیت این را دارد که در حیاط و یا پشت بام خانه‌ها به سرعت رشد کرده و محصول دهد. رویکرد این محققان می تواند بستر تولید محصولات زراعی در کشاورزی شهری را گسترش داده و باعث افزایش امنیت غذایی شود.

سیستم های کشاورزی شهری اغلب به دنبال تولید گیاهان فشرده ای هستند که بتوانند در کمترین فضا بیشترین محصول را بار دهند. به همین دلیل استفاده از گیاهانی که به سرعت قابل رشد و برداشت هستند مفید می باشد.

 

کاشت گوجه‌ فرنگی نیز مانند بسیاری از گیاهان دیگر با دشواری‌ هایی مواجه بوده و برای محیط‌ هایی با فضای محدود مناسب نیست. اما به لطف ویرایش ژن، هم اکنون محققان نوعی از این محصول را تولید کرده اند که می‌ تواند به صورت خوشه‌ ای رشد کرده تا به این ترتیب برای کاشت در مناطق شهری مناسب‌ تر باشد. بدین منظور، تیمی بین المللی از محققان در آلمان، کره جنوبی و آمریکا گوجه فرنگی جدیدی را با تنظیم دقیق ژن های موثر در رشد رویشی و زایشی گیاه تولید کردند. بعلاوه، آنها ژنی به نام SIER را کشف کردند که طول ساقه را کنترل می‌کند. آنها این ژن را دستکاری کرده و با دو ژن جهش یافتهSP  و SP5G ترکیب کردند. این عمل آنها منجر به تولید گیاهان گوجه فرنگی کاملاً فشرده با ساقه های کوتاهتر شد که در عرض 40 روز گوجه‌ فرنگی‌های گیلاسی خوشه‌ ای تولید می‌ کند. در واقع، دستکاری ژن ها باعث شد تا رشد گیاه متوقف شده و سریعتر بار دهد. در این پژوهش، چالش اصلی محققان دستکاری ژن ها به گونه ای بود که طعم و مزه گوجه فرنگی را تغییر ندهد. بعلاوه، از آنجاکه پرورش این گیاه برخلاف گوجه فرنگی معمولی نیاز به زمین و کود کمتری دارد، از این رو زیست سازگار با محیط نیز می باشد.

 

لیپمن، محقق و تولید کننده این نوع گوجه‌فرنگی و نویسنده اصلی این مقاله اظهار کرد: چندین سال است که ما می‌دانیم می‌ توان ژن‌ های خاصی را برای کنترل گل دهی گیاه اصلاح کرد تا گیاه فشرده شود. در واقع، کاری که لیپمن و تیم تحقیقاتی‌ اش انجام داده اند این بود که چرخه گلدهی گوجه‌ فرنگی را تسریع کردند.

 

به گفته این محققان، با انتقال بخشی از بار رشد محصولات زراعی جهان به مناطق شهری و نقاط دیگر می‌توان زمین را از وضعیت زیست محیطی کنونی نجات داد. محققان امیدوارند که با این روش، پرورش گیاه گوجه فرنگی در محیط های شهری و محیط هایی که برای رشد گیاهان مناسب نیستند، امکان پذیر شود.

 

نتایج این پژوهش در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است. برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha