متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۲/۱۰

تعداد بازدید : ۹۹۸

تعداد رای : ۴

رشد مقالات ایران در نشریات برتر

تا پایان سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یکی از موسسات ایرانی در نشریات مورد حمایت فدراسیون سرآمدان منتشر شده است. رشد این مقالات از سال 2016 شتاب بیشتری داشته است.

فدراسیون سرآمدان علمی ایران برای ایجاد انگیزه و تشویق محققان به انتشار دستاوردهای علمی باکیفیت، در سال 1394 فهرستی از نشریات را معرفی کرد و به محققانی که در این نشریات مقاله منتشر کنند مبلغی به عنوان تشویقی پرداخت می کند. تعداد نشریات در ابتدا 62 نشریه بوده که پس از بررسی‌های مجدد به 114 نشریه ارتقاء پیدا کردند.

آیین نامه انتخاب نشریات برتر

 

تا پایان سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یکی از موسسات ایرانی در این نشریات منتشر شده است. هر چند در سال‌های خیلی دور مانند 1985 و 1986 در نشریات بسیار معتبری مانند JACS و PRL مقالاتی توسط محققان دانشگاههای شریف و تهران منتشر شده است ولی رشد منظم و مداوم مقالات ایران در این نشریات از سال 1997 شروع شده است. در این سال 10 مقاله در نشریات برتر از طرف ایران منتشر شده است.

 

 

بیشترین تعداد مقاله در نشریات گروه فیزیک مانند PRD و PRB منتشر شده است و بیشترین تعداد مقاله از حوزه شیمی، در نشریه Anal. Chem می‌باشد.

(فهرست نشریات برتر بهمراه تعداد مقالات ایران)


 انتشارات نیچر

هر چند در نشریات زیرمجموعه انتشارات نیچر تاکنون بیش از 90 مقاله توسط محققان ایرانی منتشر شده است ولی در نشریه نیچر، بعنوان معتبرترین نشریه این انتشارات، تعداد 14 مقاله توسط محققان ایرانی منتشر شده است.

 

 

انتشارات ساینس

3 نشریه از زیرمجموعه انتشارات ساینس در فهرست نشریات برتر قرار دارند که تاکنون 27 مقاله توسط محققان ایرانی در این نشریات منتشر شده است.

 

 

از دیگر نشریات می‌توان به PRL، JACS و PNAS اشاره کرد که توسط انتشارات انجمن فیزیک و شیمی و آکادمی علوم آمریکا منتشر می‌شوند.

 

نکات مهم

 

* این داده ها از بانک داده های Web of Science استخراج شده است؛

 

* داده ها صرفا برای مقالاتی است که به صورت Article  و Review می باشند و سایر اسناد موجود در این بانک مانند Note، Editorial Material و ... را شامل نمی شود؛

 

* اطلاعات برای تا سال 2019 می باشد، بعنوان مثال ایران در سال 1973 تعداد 11 مقاله در این نشریات منتشر کرده است؛

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha