متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۲/۲۰

تعداد بازدید : ۱۲۹۷

تعداد رای : ۴

بررسی کاربردهای زیست پزشکی نانومواد بر پایه بیسموت

دکتر محمد علی شهبازی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با همکاری پژوهشگرانی از کشورهای فنلاند، انگلیس و آلمان به بررسی کاربردهای جدید، دستاوردهای نو و چالش‌های پیش روی استفاده از نانوذرات بر پایه بیسموت در حوزه زیست پزشکی پرداخته اند. مطالعات اخیر نشان میدهد که نانوذرات بیسموت دارای قابلیتهای منحصر به فرد و متنوعی میباشند که میتواند در ظهور روشهای نوین درمان بیماریهای صعب العلاج همانند سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعات اخیر توسط دکتر محمد علی شهبازی و همکارانش نشان میدهد که نانوذرات بیسموت دارای قابلیتهای منحصر به فرد و متنوعی میباشند که میتواند در ظهور روشهای نوین درمان بیماریهای صعب العلاج همانند سرطان مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل در سالهای اخیر تمایل به استفاده از نانوذرات بیسموت  به صورت فزاینده‌ای در حال افزایش است به نحوی که در سال‌های آینده این ماده به یک منبع مهم جهت ساخت ترکیبات ضد سرطان با قابلیتهای چندگانه تبدیل خواهد شد.

 

در این همکاری که بخشی از آن به نگارش یک مقاله مروری جامع منجر گردیده، به طور موشکافانه و نقادانه گزارش‌های اخیر در کاربرد نانوذرات بیسموت به عنوان ترکیبات ضد باکتری، ضد سرطان، حامل دارو، و نقش آن در مهندسی بافت مورد برسی قرار گرفته است. در این مطالعه به نقش بسیار گسترده و منحصر به فرد بیسموت در جذب و تبدیل نور ناحیه فرابنش به گرما جهت استفاده در فوتوتراپی سرطان اشاره شده است. همچنین، قابلیت بسیار زیاد این نانوذرات در اشعه درمانی سرطان مورد بحث قرار گرفته است. با توجه به خصوصیات فوق الذکر، نشان داده شده است که ذرات بیسموت به میزان قابل توجه ای در چند درمانی بیماری سرطان استفاده شده است.  عوامل متعددی مانند نوع نانوکامپوزیت سنتز شده با عنصر بیسموت، روش ساخت  نانوکامپوزیت، خصوصیات سطحی نانوذره و اندازه ذره ای میتوانند منجر به تغییر اثرات بیولوژیک و میزان توزیع این نانوذرات در بافتهای گوناگون بدن و در نتیجه تغییر اثربخشی درمانی آنها گردند. علاوه بر این، مطالعات نشان میدهد که این نانوذرات سمیت بسیار کمتری نسبت به دیگران عناصر سنگین داشته و در نتیجه میتوانند در درمان و تصویربرداری جایگزین مناسبی برای محصولات موجود در بازار باشند.

 

 این مقاله نتیجه کارهای تحقیقاتی دکتر محمد علی شهبازی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، با همکاری پروفسور هلدر سانتوس از دانشگاه هلسینکی فنلاند، دکتر فرشید صفات از دانشگاه بردفورد انگلیس و دکتر هاجر ملکی از دانشگاه کلن آلمان بوده است که در نشریه Chemical Society Reviews، یکی از معتبرترین نشریات انجمن سلطنتی شیمی، با ضریب تاثیر 40.443 منتشر شده است.

 

 برای مشاهده نتایج این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha