متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۲/۱۷

تعداد بازدید : ۳۹۴

تعداد رای : ۶

کشف هورمون محرک جذب نیترات از خاک

محققان ژاپنی در مطالعه ای توانایی بی نظیر گیاهان در برقراری ارتباط بین شاخه و ریشه را در مقابله با کمبود نیتروژن نشان داده اند. آنها هورمونی کشف کردند که میزان جذب نیتروژن (نیترات) از خاک را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. یافته های این محققان می تواند منجر به تولید گیاهانی شود که میزان مصرف نیتروژن خود را به طور کارآمدی تنظیم می کنند.

نیتروژن یکی از مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو گیاهان است. بااینحال، کمبود نیتروژن از عمده‌ترین مشکلات تغذیه‌ای است که محصولات زراعی را تحت‌تأثیر قرار می دهد. از اینرو، غالباً از کودهای ازت استفاده می شود که منجر به آلودگی محیط و افزایش قیمت مواد غذایی می گردد.

 

اما چه می شود اگر گیاهانی تولید شوند که خود بتوانند میزان مصرف نیتروژن را به طور کارآمد تنظیم کنند؟

 

محققان دانشگاه ناگویا در ژاپن کلید حل این مسئله را یافته اند. این تیم تحقیقاتی دریافتند که در پاسخ به کمبود نیتروژن در برگ، گیاهان هورمونی ترشح می کنند که از برگ به ریشه انتقال یافته و باعث افزایش جذب نیترات از خاک می گردد. این هورمون در برگ ها تولید شده و مانند سیگنالی عمل کرده که باعث ایجاد تعادلی در تنظیم میزان تقاضای نیتروژن و عرضه آن بین شاخه و ریشه می شود.

 

پروفسور ماتسوبایاشی نوسینده اصلی این مقاله اظهار کرد که با تقویت مسیر بیوسنتزی این هورمون، گیاهان قادر به جذب کارآمد نیتروژن خواهند بود که در نهایت منجر به کاهش مصرف کودهای ازت می گردد.     

 

این تیم تحقیقاتی به مطالعه چگونگی درک کمبود نیتروژن در شاخه توسط ریشه پرداختند. آنها گیاه آرابیدوپسیس را به منظور مطالعه این هورمون مورد آزمایش قرار داده، عملکردهای آن را تجزیه و تحلیل کرده و در نهایت پپتیدی به نامِ CEPDL2 (C-terminally encoded peptide downstream-like 2) را کشف کردند که میزان جذب نیتروژن از خاک را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. بدین طریق که در صورت کمبود نیتروژن در برگ، این پپتید به سرعت و در حجم زیاد در رگبرگ ها تولید شده و از شاخه به ریشه منتقل می شود.

 

در مقابل، محققان نشان دادند در گیاهانی که فاقد CEPDL2 هستند، برگ ها در مراحل رویشی بعدی رشد چندانی نداشته و کوچک تر از انتظار بودند. این بدان معنی است که گیاه بدون این پپتید نمی تواند به خوبی رشد کند. یافته های این محققان روش بی نظیری را برجسته می کند که در آن گیاهان شرایط متغیر را احساس کرده و با آن سازگار می شوند.

 

نتایج این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha