متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۲/۲۰

تعداد بازدید : ۴۱۰

تعداد رای : ۳

بهترین مواد ممکن برای ساختن ماسک در خانه

پوشیدن ماسک می تواند بخش مهمی از استراتژی متوقف کردن گسترش SARS-CoV-2 باشد. بنا به درخواست سیستم‌های بهداشت کشورهای مختلف، ماسک های جراحی و N95 باید برای پرسنل پزشکی که در خط مقدم فعالیت می‌کنند نگه داشته شود، با توجه به نیاز به ماسک و عدم دسترسی به آن در بازار می‌توان از پارچه در خانه برای ساخت ماسک بهره برد.

اما سوال اساسی این است که کدام پارچه و مواد برای جلوگیری از خروج ویروس شما و ورود ویروس افراد دیگر بهترین کارایی را دارد؟ محققان آزمایشگاه ملی آرگون و دانشگاه شیکاگو در ایالات متحده انواع مختلفی از مواد متداول را در نظر گرفته و خواص فیلتراسیون مکانیکی و الکترواستاتیک آنها را در شرایط آزمایشگاهی آزمایش کرده‌اند.

 

این تیم دریافت که استفاده از چندین لایه و مخلوط کردن پارچه‌ها برای فیلتر کردنِ ذرات بهترین کارایی را دارد، اما نامناسب بودن شکل ماسک و دقیق قرار نگرفتن بر روی دهان و بینی می‌تواند همه چیز را خراب کند. به گفته‌ی پژوهشگران:"ما این مطالعات را برای چندین پارچه رایج از جمله پنبه، ابریشم، فلانل، پارچه‌های مصنوعیِ مختلف و ترکیبات آنها انجام داده‌ایم." به طور کلی، ما دریافتیم که ترکیبی از پارچه‌های مختلف که معمولاً در ماسک های پارچه‌ای مورد استفاده قرار می گیرد، می‌تواند محافظت قابل توجهی در برابر انتقال ذرات آئروسل (ذرات ریز معلق در هوا) ایجاد کند."

 

آنها طیف وسیعی از اندازه ذرات را آزمایش کردند، از حدود 10 نانومتر تا 10 میکرومتر. برای مقایسه موهای انسان تقریباً 50 میکرومتر قطر دارند. قطر ویروس کرونا بین 80 تا 120 نانومتر است. بنابراین، ذرات آزمایش شده ریز بودند - و هنوز بحث وجود دارد که آیا این ذرات ریز حتی می توانند باعث عفونت شوند، اما اگر از ورود ذرات کوچک جلوگیری شود، قطعاً ذرات بزرگ نیز عبور نخواهند کرد.

 

این تیم دریافت که پارچه های "ترکیبی" (ساخته شده از مواد چند لایه) قادر به تصفیه اکثر قریب به اتفاق ذرات هستند. پژوهشگران می‌نویسند: "بازده فیلتراسیون هیبریدها (مانند پنبه ابریشم ، پنبه نوعی پارچه ابریشمی ، پنبه فلانل) بیش از 80 درصد برای ذرات کوچک تر از 300 نانومتر و بیش از 90 درصد برای ذرات بزرگتر از 300 نانومتر بود." ما حدس می زنیم که افزایش عملکرد هیبریدها به احتمال زیاد به دلیل اثر ترکیبی از تصفیه مکانیکی و الکترواستاتیکی است." فیلتراسیون مکانیکی فقط پارچه‌ای است که ذرات را از لحاظ جسمی گیر می‌اندازد. این تیم دریافتند که با پارچه‌هایی مانند پنبه، تعداد نخ‌ها تعیین کننده‌ی بهترین عملکرد است. هرچه سوراخ‌ها کوچکتر باشند، ذرات بزرگ کمتری می‌توانند فرار کنند.

 

فیلتراسیون مبتنی بر الکترواستاتیک کمی متفاوت است. به یک ماده فوق‌العاده استاتیک مانند پلی استر فکر کنید. فیلتر الکترواستاتیک ذرات معلق در هوا را در محیط استاتیک نگه می دارد. اما اگر ماسک خود را به درستی نپوشید، هیچ‌کدام از این تدابیر نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت. در نیمه دوم آزمایش، این تیم به طور عمدی در پارچه‌هایی که آزمایش می‌کرد سوراخ‌های کوچکی ایجاد کرد و نتایج خوشایند نبود.

 

محققان توضیح دادند: "مطالعات ما همچنین حاکی از آن است که متناسب نبودن و بد پوشیدنِ ماسک می‌تواند منجر به کاهش 60 درصدی راندمان تصفیه شود." بنابراین، هرچه ماسک خود را با هر روشی درست می‌کنید، حتماً آن را به درستی بپوشید.

 

این پژوهش در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات آن، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha