متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۲/۳۰

تعداد بازدید : ۲۸۸۷

تعداد رای : ۲۶۵

سایت های فلزی آزاد در چارچوب های فلز آلی متخلخل طراحی و کاربرد ها

پروفسور علی مرسلی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران، با همکاری پژوهشگرانی از کشور آلمان به بررسی کاربرد های سایت های فلزی آزاد چارچوب های فلز آلی متخلخل در حوزه های مختلف پرداخته اند. مطالعات اخیر نشان دهنده ی قابلیت منحصر به فرد و بسیار تاثیر گذار این ترکیبات نانو متخلخل در به کارگیری آنها در جذب و جداسازی گاز های مختلف، حسگری ترکیبات آلاینده و کاتالیزگری واکنش های مختلف است.

این همکاری که به نگارش یک مقاله ی مروری جامع در نشریه Chemical Society Reviews، یکی از معتبرترین نشریات انجمن سلطنتی شیمی، با ضریب تاثیر 40 منجر شده، به طور موشکافانه و دقیق گزارش های اخیر در کاربرد های سایت های فلزی آزاد این چارچوب ها مورد بررسی قرار داده است.

 

محققان این پروژه ی تحقیقاتی خانم ها لیلی اسرافیلی و مانیا قریب دانشجویان مقطع دکترای گروه دکتر مرسلی و همچنین پروفسور کریستوفر یانیاک و خانم ها الکو کوکچم و آنا گلدمن از دانشگاه دوسلدورف آلمان هستند.

 

چارچوب های فلز آلی متخلخل ( MOF) ها از جمله ترکیباتی هستند که در سال های اخیر مورد توجه دانشمندان جهان قرار گرفته اند. ماهیت آلی- فلزی، مساحت سطح بالای این ترکیبات و قابلیت تنظیم پذیری ابعاد و همچنین افزودن گروه های عاملی مختلف سبب پتانسیل بالای این ترکیبات در کاربرد های مختلف شده است. در این مقاله ی مروری به بررسی انواع سایت های فلزی آزاد در MOF ها روش های شناسایی و همچنین تاثیر آنها در کاربردهایی مانند جذب و جداسازی گاز، کاتالیزگری، حسگری و غیره مورد پرداخته شده است.

 

نتایج این تحقیق حاکی از تاثیر فاحش و مثبت این سایت های فعال در پیشبرد کاربرد ها می باشد و پنجره ی جدیدی از ایده های طراحی را رو به محققان آینده باز می کند.

 

برای مشاهده جزئیات این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha