متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

تعداد بازدید : ۱۴۷

تعداد رای : ۳

برچسب های میکرونیدلی ضد میکربی سلاحی برای مبارزه با عفونت های پوستی

دکتر احسان نظرزاده زارع عضو هیات علمی دانشگاه دامغان، با همکاری پژوهشگرانی از کشورهای ایتالیا، هنک کنگ، چین و امریکا به بررسی برچسب های میکرونیدلی ضدمیکربی مبتنی بر پلیمرهای زیست سازگار و نانوذرات فلزی جهت کاربرد برای درمان عفونت های پوستی پرداختند.

درمان عفونت های پوستی ناشی از باکتری ها و قارچ ها بصورت موضعی و با روش های معمول در بیماران دیابتی، سرطانی و مبتلایان به ایدز به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی مشکل می باشد. ظهور برچسب های میکرونیدلی ضدمیکربی مبتنی بر پلیمرهای زیست سازگار و نانوذرات فلزی یک وسیله پزشکی امیدوار کننده برای انتقال داروهای مختلف ضدباکتری و ضد قارچ است. از برچسب های میکرونیدلی به عنوان دستگاه انتقال پوستی در کاربردهای آرایشی و پزشکی استفاده می شود. آنها با تحویل هدفمند مواد بارگزاری شده در خود به لایه پوستی، به عنوان گزینه های بدون درد برای تزریق داخل جلدی داروها و مولکول های فعال زیستی معرفی شده اند. در این مقاله مروری، آناتومی پوست و موانع آن به همراه عفونت پوستی مورد بحث قرار گرفته است. راه کارهای های بالقوه برای طراحی برچسب های میکرونیدلی ضدمیکربی با درمان هدفمند از پلیمرها و دیگر نانوذرات بیان شده است. مکانیسم عملکرد این نوع برچسب های میکرونیدلی هوشمند با مثال هایی آزمایشگاهی و بالینی مورد بررسی قرار گرفته است. در قسمت پایانی این مقاله به بررسی زیست حسگرهای برپایه برچسب های میکرونیدلی ضدمیکربی با گزینش پذیری نسبت به گونه های میکروبی خاص مورد بحث قرار گرفته است و چشم اندازهای پیش رو برای این زمینه کاربردی جهت افزایش ارتباط مواد پلیمری ضدمیکربی در کاربردهای پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است تا زمینه ای برای تحقیقات آینده فراهم شود.

 

این مقاله نتیجه همکاری دکتر احسان نظرزاده زارع عضو هیات علمی دانشگاه دامغان، با دکتررضوان جمالدین و پروفسور رافائل ویچیون از موسسه تحقیقات ملی ایتالیا، دکتر سینتیا ییو از دانشگاه هنک کنگ، پروفسور لینا نیو از دانشگاه علوم پزشکی چین، پروفسور ژن گو و دکترکوژان چن از دانشگاه کالیفرنیا امریکا، پروفسور فرانکلین تای از دانشگاه اگوستا امریکا و دکتر پویان مکوندی از دانشگاه شهید چمران اهوازبوده است که در نشریه Advanced Materials یکی از معتبرترین مجلات انتشارات وایلی، با ضریب تاثیر 25/89 منتشر شده است.

 

برای مشاهده جزئیات این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha