متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۵/۱۰

تعداد بازدید : ۲۱۶

تعداد رای : ۳

شناسائیِ 21 داروی از پیش شناخته شده برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا

در دنیای صنعتی امروز ساخت یک دارو، صدها میلیون دلار هزینه و گاهی دهه‌ها زمان می‌برد. بنابراین پژوهشگران برای مقابله با ویروس کرونا به فکر استفاده از داروها و موادی که هم‌اکنون استفاده می‌شود افتادند و 21 داروی احتمالا موثر بر کرونا را یافته‌اند.

هنوز پژوهش‌های بسیار زیادی باید انجام شود تا مشخص شود که آیا این داروها بر کرونا موثر است یا نه، اما در عین حال این پژوهش یک گام و شروع بسیار خوب جهت یافتنِ راهی میانبر برای ساخت دارویی موثر در مقابل کرونا محسوب می‌شود.

 

به گفته‌ی این پژوهشگران: «ساخت واکسن کرونا بین 12 تا 18 ماه طول خواهد کشید و تایید داروی درمانی به طور سنتی تا 10 سال زمان می‌برد. بنابراین استفاده و بررسیِ اثر داروهای شناخته شده بر روی ویروس کرونا می‌تواند به عنوان یک راه حل جایگزین شناخته شود.»

 

پژوهشگران در این تحقیق 11987 ترکیب مورد تایید FDA، را بر روی سلول‌های کلیه‌ی میمون سبز آفریقایی امتحان کردند تا کارایی آنها را در مقابل ویروس کرونا بسنجند. همانطور که انتظار می‌رفت بجز 100 دارو، بیشتر این داروها تاثیری بر جلوگیری از گسترش ویروس نداشتند.

 

در گام بعد، این تحقیق مشخص کرد 21 ترکیب را می‌توان در دوزهایی استفاده کرد که هم در مقابل ویروس موثر باشد و هم برای بدن مضر نباشد. یکی از این داروها "رمدسیویر" بود که سر صدای زیادی به پا کرد، اما 20 داروی دیگر هنوز باید تست های بیشتری را پاس کنند. در میان این 21 دارو، 13 دارو، پیشتر وارد آزمایشهای بالینی شده بودند و میتوانست به صورت ایمن برای بیماران مبتلا به کرونا تجویز شوند. به گفته‌ی دانشمندان این مطالعه به طور محسوسی گزینه‌های درمانی برای مقابله با ویروس کرونا را افزایش داده است، به ویژه اینکه بسیاری از این ترکیبات قبلا در آزمایشهای بالینی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

این 21 دارو در حال حاضر بر روی مدل‌های حیوانی و یا شُش‌های کوچک که رفتار بافت‌های انسانی را دارند در حال تست هستند. در هر صورت، این تیم هم‌اکنون 3 دارو را یافته که به خوبی بر روی شش‌های انسان کار می‌کند. این مسائل بسیار هیجان انگیز است اما باید در نظر داشت که قبل از تجویز همگانی این داروها حتی در میان همه‌گیری باید ملاحظات بسیار زیادی مورد توجه قرار بگیرد زیرا احتمالا همه‌ی این ترکیبات در مقابل ویروس کرونا در بدن انسان موثر نخواهند بود و آزمایش‌های بیشتری باید انجام شود.

 

در حالیکه چندتا از این داروها در حال طی کردن آزمایش‌های بالینی هستند به گفته‌ی پژوهشگران لازم است که همچنان تلاش برای یافتن داروهای شناخته شده که ممکن است بر روی این ویروس موثر باشند ادامه یابد.

 

نتایج این پژوهش در نشریه نیچر به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات آن، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha