متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۵/۱۹

تعداد بازدید : ۱۴۱

تعداد رای : ۳

احتمال آماده شدن سیستم‌های ایمنی بدن در مقابل کوید-19 توسط سرماخوردگی

شاید سرماخوردگیِ سال‌ها پیش شما باعث شده باشد که بدنتان برای مبارزه با کووید-19 آماده شده باشد. بر پایه‌ی مطالعه‌ی انجام شده، بعضی از کسانی که تا به حال به ویروس کرونا آلوده نشده‌اند شاید همچنان دارای تی‌سل‌های آموزش دیده شده برای مقابله با ویروس کرونا باشند. دانشمندان معتقدند که این تی‌سل‌ها در گذشته در هنگام مقابله با ویروس‌های کرونای موجود که در سرماخوردگی عادی وجود دارند چنین توانایی‌ای را کسب کرده‌اند.

گونه‌ای از سلول‌های سفیدِ خونی که به تی‌سل‌ها معروفند بخش مهم دفاعِ سیستم ایمنی در برابر ویروس هستند: آنها هم سلول‌های آلوده شده را شناسایی و نابود می‌کنند و هم به بی‌سل‌ها آموزش میدهند که پادتن‌های تازه و جدید بسازند. زمانی که بدن آلوده می‌شود سیستم دفاعی بدن هم پادتن می‌سازد و هم این سلول‌های سفید خونی را تولید می‌کند. سطح پادتن‌ها می‌تواند در چند ماه کاهش پیدا کند اما تی‌سل‌ها می‌توانند تا سال‌ها به یاد داشته باشند که چگونه با ویروس کرونا مبارزه کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد که این تی‌سل‌های آموزش دیده می‌توانند به مردم در مقابل این ویروس ایمنی ببخشند.

 

«این مسئله شاید بتواند توضیح دهد که چرا بعضی‌ها بعد از آلوده شدن به کوید-19 علائمی از خود نشان نمی‌دهند در حالیکه بعضی به شدت بیمار می‌شوند. البته در حال حاضر بسیار زود است که بتوان این نتیجه را به طور قطع درست دانست.»

 

بعضی تی‌سل‌ها، ویروس کرونای جدید را بدون اینکه قبلا در معرضش قرار گرفته باشند شناسائی می‌کنند.

 

این تیم مطالعاتی با بررسی نمونه خون‌های گرفته شده در بین سال‌های 2015 و 2018 که طبعا تاکنون در معرض کووید-19 قرار نگرفته بودند دریافتند که در بعضی از این نمونه‌ها تی‌سل‌ها دارای حافظه‌ای هستند که می‌تواند سلول‌های کرونای جدید و چهار نوع ویروس سرماخوردگی را تشخیص دهند.

 

در ادامه‌ی تحقیقات نمونه‌هایی از کشورهایی مانند آمریکا، هلند، آلمان و سنگاپور مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد تی‌سلِ 20 تا 50 درصد از کسانی که در معرض ویروس قرار نگرفته بوده‌اند به شدت در مقابل کووید-19 واکنش نشان می‌دهد.  "سِت"  رهبر این تیم تحقیقاتی بنابر این گزارش به این نتیجه رسیده بود که واکنش‌های ایمنی در  بعضی بیماران پیشاپیش وجود داشته است. دو مطالعه‌ی جدیدتر شواهد بیشتری در تائید این نتیجه‌گیری ارائه می‌دهند. در یکی از آنها از میان 68 آلمانیِ سالم که تاکنون به کووید-19 آلوده نشده بودند تقریبا یک سوم دارای تی‌سل‌هایی بودند که ویروس کرونا را به خوبی تشخیص می‌داد.

 

در یک مطالعه‌ی دیگر کسانی که 17 سال پیش به بیماری سارس آلوده شده بودند مورد مطالعه قرار گرفتند و مشخص شد که آنها همچنان تی‌سل‌هایی دارند که می‌تواند ویروس کرونا را تشخیص دهد.

 

محتمل‌ترین توضیح برای این پدیده این است که تی‌سل‌ها به ویروس‌های تازه، مشابه با ویروسی که قبلا با آن برخورد داشته‌اند واکنش نشان می‌دهند. یک واکنش تی‌سلی قوی می‌تواند بدن را در وضعیت بسیار بهتری در مقابل این ویروس برای مبارزه قرار دهد.

 

نتایج این پژوهش در آخرین شماره نشریه ساینس به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات آن، لینک مقاله را کلیک نمایید. 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha