متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۶/۰۶

تعداد بازدید : ۱۰۳

تعداد رای : ۱

ساخت نوع جدیدی از پلاستیک با خواص قابل بازیافت

گروهی از دانشمندان آمریکایی و چینی توانسته‌اند نوعی پلاستیک بسازند که می‌تواند بعد از بازیافت ویژگی‌های اولیه‌ی خود را حفظ کند.

برای سالها پلاستیک‌ها بسیار مورد استقبال قرار می‌گرفتند زیرا آنها سبک، انعطاف‌پذیر و ارزان بوده‌اند. اولین قدم در مورد صنعت پلاستیک، توسط فردی به نام وایسا هیکات انجام گرفت که تلاش می‌کرد ماده‌ای بجای عاج فیل تهیه کند. چون عاج فیل بعنوان ماده‌ای سخت، گرانقیمت و همین طور کمیاب کاربردهای فراوانی داشت. وی توانست نیترات سلولز را از سلولز تهیه کند. پس نیترات سلولز اولین پلاستیک با منشا طبیعی است. اولین پلاستیک سنتزی، رزین فنل- فرمالدئید بود که در تلاش برای ساخت مواد پلیمری کاملا سنتزی، در سال 1907 لئو بلکند موفق شد از متراکم کردن فنل با فرمالدئید، رزین فنل فرمالدئید را که بعدها تحت عنوان بالکیت (بعنوان محصول نهایی) نامیده شد، تولید کند. این رزین هم در محیط های اسیدی و هم قلیایی قابل تهیه است.

 

 اما یک مشکل بزرگ پلاستیک‌ها این است که قابل بازیافت نیستند و تجزیه‌ی آنها به صورت طبیعی بسیار زمان‌بر است. همین مسئله باعث شده است که میلیون‌ها تن پسماند پلاستیکی در سراسر دنیا یکی از بزرگترین مشکلات زیست محیطی معاصر را بوجود بیاورند. به همین علت سال‌هاست دانشمندان در تلاشند تا پلاستیکی بسازند که تمام ویژگی‌ها و مزیت‌های آنها را داشته باشد اما همزمان بتوان این پلاستیک‌ها را به راحتی بازیافت کرد. در ادامه‌ی این تلاش‌ها است که پژوهشگران اعلام کرده‌اند که توانسته‌اند چنین محصولی را تولید کنند.

 

پژوهشگران با ساختِ یک مونومرِ بیوسیلیکِ تیولاکتونِ اتصال‌داده شده از یک ماده‌ی طبیعی به نام اسید کربوکسیلیک موفق به انجام چنین کاری شدند. نتیجه این پروژه یک PBLT یا همان پلاستیکی است که دارای خصوصیات پلاستیک‌های سنتی است. در گام بعدی آنها این پلاستیک جدید را در دمای 100 درجه‌ی سانتیگراد با استفاده از کاتالیست تجزیه کردند. نتیجه‌ی آزمایش این بود که PBLT به مونومرهای اولیه‌ی خود تجزیه شد. در ادامه آنها همین کار را با استفاده از کاتالیست در دمای اتاق امتحان کردند و به نتیجه‌ی مشابهی رسیدند.

 

در ادامه با استفاده از مونومرهای بدست آمده از هر دو روشِ تجزیه‌ی ذکر شده در بالا، پژوهشگران دوباره به ساخت PBLT دست زدند و نشان دادند که می‌توان این روند را بارها و بارها ادامه داد. بنابر اطلاعات این پژوهش می‌توان این کار را بی‌نهایت بار ادامه داد.

 

در ادامه این پژوهشگران پیشنهاد کردند که بسیاری از ابزار آلات و وسائلی که امروزه با پلاستیک‌های سنتی ساخته می‌شوند را می‌توان با این پلاستیک‌های بازیافت شونده جایگزین کرد و با اینکار به صورت محسوسی از اضافه کردنِ پسماندهای پلاستیکی به طبیعت جلوگیری به عمل آورد. تنها مشکلِ بازیافت این پلاستیک‌ها این است که آنها باید از دیگر مواد جدا شوند و سپس عملیات بازیافت انجام شود.

 

نتایج این پژوهش در نشریه Science Advances به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات این تحقق، لینک مقاله را کلیک نمایید.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha