متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۶/۲۴

تعداد بازدید : ۳۴۹

تعداد رای : ۴

پیامدهای مخرب رایج ترین مسکن جهان

مصرف استامینوفن (که به وفور در خانه‌های مردم یافت می‌شود) باعث می‌شود تا مردم خطر را کمتر از حالت عادی محاسبه کنند. با مصرف استامینوفن مردم کمتر می‌ترسند. به عنوان مثال 25 درصد مردم آمریکا در هفته استامینوفن مصرف می‌کنند که باعث می‌شود با احساس خطر کمتر، بیشتر در معرض خطر بوده و در نهایت جامعه را تحت تاثیر قرار دهند.

این یافته در امتداد یافته‌های اخیر در مورد تاثیرات استامینوفن بر بدن است مبنی بر اینکه این دارو بر فرایندهای روانشناختی، کاهش توانایی در احساس درد، کمتر شدن مقدار همدردی و حتی ضعیف کردن فعالیت‌های شناختی تاثیرگذار است. به صورت مشابه، مشخص شده است که توانایی مردم در درک و ارزیابی خطر می‌تواند بعد از مصرف استامینوفن مختل شود. در حالیکه این اثرات می‌تواند کوچک باشد اما مصرف زیاد آن توسط شمار زیادی از مردم می‌تواند تاثیرات زیادی بر جامعه بگذارد.

 

در یک مجموعه آزمایش با حضور بیش از 500 دانشجو، تأثیر استفاده از یک استامینوفون 1000 میلی‌گرمی بر مقدار ریسک‌پذیری افراد مورد بررسی قرار گرفت. این قرص‌ها و معادل‌های دارونمای (پلاسیبو) آن به صورت تصادفی به دانشجوها داده شد. در هرکدام از این آزمایش‌ها، شرکت‌کنندگان باید یک بادکنک را بر روی مانیتور کامپیوتر باد می‌کردند در حالیکه به ازای باد کردن هر بادکنک پول مجازی دریافت می‌کردند. دستورالعمل این بود که تا آنجا که ممکن است با باد کردن بادکنک‌ها پول مجازی بیشتری دریافت کنند در حالیکه اگر بادکنک‌ها بترکند شرکت کنندگان پولی دریافت نخواهند کرد.

 

نتایج نشان داد کسانی که استامینوفن مصرف کرده بودند نسبت به کسانی که دارونما مصرف کرده بودند ریسک بیشتری کردند. در نهایت کسانی که استامینوفن مصرف کرده بودند بادکنک‌های بیشتری را باد کردند.

 

اگر ریسک‌پذیر نباشید شاید بعد از بادکردن چند بادکنک تصمیم بگیرید که پول خود را بگیرید و از مسابقه خارج شوید چرا که شما نمی‌خواهید که با ترکاندن یک بادکنک تمام پول خود را از دست بدهید. اما به باور پژوهشگران آنهایی که استامینوفن مصرف کرده بودند، با بزرگتر شدن بادکنک اظطراب کمتری را تجربه می‌کردند. به علاوه‌ی این آزمایش، شرکت‌کنندگان در یک نظرخواهی‌ شرکت کردند که از آنها پرسیده شد چه مقدار ریسک و خطر را در سناریوهای مختلف مانند شرط بندی‌های ورزشی تجربه می‌کنند. در یکی از این نظرسنجی‌ها، مصرف استامینوفن باعث کمتر شدن حس خطر در شرکت‌کنندگان شد در حالیکه در نظرسنجی دیگر چنین چیزی مشاهده نشد.

 

به‌هر حال، بر اساس میانگین نتایج آزمایش‌های مختلف، این تیم به این نتیجه رسید که یک رابطه‌ی مهم بین مصرف استامینوفن و ریسک‌پذیری بیشتر وجود دارد، هرچند این مقدار اندک باشد. این نتیجه را می‌توان اینطور تحلیل کرد که افزایش ریسک‌پذیری حاصل از مصرف استامینوفن به علت کم شدن اضطراب در مصرف کنندگان است.

 

یکی از نتایج اجتماعی این یافته در حال حاضر می‌تواند این باشد که مثلا شخصی بعد از مصرف استامینوفن به نظرش رفتن به فضای عمومی بدون پوشیدن ماسک خطر کمتری دارد و ریسک مبتلا شدن به کرونا در نظر او کمتر از حالت عادی باشد. به گفته‌ی پژوهشگران، با توجه به مصرف بسیار زیاد این قرص در بین مردم باید پژوهش‌های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

 

نتایج این پژوهش در نشریه Neuroscience به چاپ رسیده است. برای مطالعه بیشتر، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha