متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۷/۰۱

تعداد بازدید : ۱۱۰

تعداد رای : ۱

بررسیِ جزئیات مغناطیسیِ خورشید توسط بزرگترین تلسکوپ خورشیدیِ اروپا

بزرگترین تلسکوپ خورشیدی در اروپا (GREGOR) تصاویری بی‌سابقه و دقیق از خورشید در اختیار پژوهشگران قرار داده است. بعد از بازطراحیِ GREGOR در سال‌های اخیر، اکنون خورشید با جزئیات بسیار بیشتری قابل بررسی است.

خورشید تاثیرات بسیار زیادی بر روی حیات بر روی زمین دارد. با بررسیِ مغناطیسِ خورشید می‌توانیم تاثیرات آن بر روی زمین را بررسی کرده و صدمات احتمالی بر ماهواره‌ها و ابزارات الکترونی را کمینه کنیم. با استفاده از این تلسکوپ که به تازگی بازطراحی و تنظیم شده است می‌توان جزئیاتی به کوچکیِ 50 کیلومتر را روی خورشید بررسی کرد. با توجه به قطر 1.4 کیلومتریِ خورشید این دقت مانند این است که یک سوزن را در زمین فوتبال از فاصله‌ی یک کیلومتری با دقت بسیار زیاد و با جزئیات کامل مشاهده کرد.

 

به گفته‌‌ی "لوسیو کلاینت" که رهبر این برنامه «این پروژه بسیار هیجان‌انگیز و در عین حال بسیار چالش‌برانگیز بوده است. فقط در یک سال ما توانستیم به طور کلی اپتیک، مکانیک و قطعات الکترونیکِ تلسکوپ را بازطراحی کنیم و بهترین تصویر ممکن را از خورشید بگیریم.» پیشرفت اساسی در ماه مارس اتفاق افتاد زمانی که تیم تحقیقاتی در زمان قرنطینه در رصدخانه در حال بازطراحی تلسکوپ بودند. متاسفانه طوفان‌های زمستانی مانع از رصد خورشید شد. اما زمانی که اسپانیا از قرنطیه خارج شد این تیم پژوهشی به سرعت به آنجا پرواز کرده و دقیق‌ترین تصاویر گرفته شده از خورشید را ثبت کردند.

 

به گفته‌ی پژوهشگران این نوع تحقیقات بسیار ریسکی است چرا که بازطراحیِ چنین تلسکوپی معمولا سال‌ها طول می‌کشد اما کار تیمی عالی و برنامه‌ریزیِ بدون نقص باعث چنین موفقیتی شد. حالا ما یک ابزار قدرتمند برای حل معماهای مرتبط به خورشید داریم. این تلسکوپ اپتیکی به پژوهشگران این امکان را می‌دهد تا میدان های مغناطیسی، همرفت، تلاطم، فوران‌های خورشیدی و لکه‌های خورشید را با جزئیات کامل مطالعه کنند. اولین تصویری که در ماه جولای ثبت شد جزئیات بسیار دقیقی از تکاملِ لکه‌های خورشیدی و ساختارهای دقیق در پلاسمای خورشید را برملا کرد.

 

تلسکوپ‌های نوری ساختارهای بسیار پیچیده‌ای دارند زیرا از مجموعه‌ای از آینه‌ها، عدسی‌ها و قطعات الکترونیکی ساخته شده‌اند. اگر یکی از این قطعات دچار مشکل باشد کیفیت تصویر بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و مشکل این است که پیدا کردنِ قطعه‌ای که درست کار نمی‌کند در میان انبوه قطعات بسیار مشکل است. تیم GREGOR تعداد زیادی از این مشکلات را پیدا کرده و مدل‌های اپتیکیِ مناسب برای حل این مشکلات را نیز محاسبه کرد. به عنوان مثال آستیگماتیسم که 30 درصد بیناییِ مردم را دچار مشکل می‌کند برای تلسکوپ‌های نوری نیز مشکل‌زا است. در GREGOR آستیگماتیسم با جایگزینی دو قطعه با به اصطلاح آینه‌های سه بعدی خارج از محور، که باید با دقت 6 نانومتر صیقل می‌یافتند (یعنی حدود یک ده‌هزارمِ قطر یک مو انسان) اصلاح شد. با استفاده از چند اصلاح دیگر تصاویر بسیار دقیقی با استفاده از تلسکوپ گرفته شد.

 

نتایج این برنامه علمی در نشریه Astronomy and Astrophysics به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزیات آن، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha