متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۷/۰۴

تعداد بازدید : ۱۱۲

تعداد رای : ۲

مدلی برای پیش‌بینیِ وخیم شدن وضعیت بیمارانِ مبتلا به ویروس کرونا

پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز با استفاده از مجموعه‌ای از اطلاعات بالینی و دموگرافیک از بیمارانی که در هفت هفته‌ی ابتداییِ شیوع کویید 19 در بیمارستان بستری بودند «مدلی پیش‌بینی» کردند که می‌تواند به بیمارستان‌های دیگر برای درمان بیماران کمک کند.

در طول این 52 روز 827 بیمارِ مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری شدند که جوانترین آنها 18 سال داشت. بر اساس اطلاعاتی که از این بیماران بدست آمد، پژوهشگران مدلی برای پیش‌بینیِ اینکه در چه زمانی ممکن است علائم بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند رو به وخامت برود گسترش دادند. در میان فاکتورهای خطرِ پژوهشگران فاکتورهایی مانند سن بیمار، شاخص توده بدن (BMI)، سلامتیِ ریه و بیماری‌های مزمن و همچنین شدت علائم کرونای فرد بیمار در حین بستری شدن وجود داشت.

 

این مدل که «محاسبه کننده‌‌ی خطر بیماران کووید یا CIRC» نام دارد به صورت آنلاین در دسترس است. به گفته‌ی "گاریبالدی" یکی از نویسندگان این پژوهش: «این محاسبه‌گر برای این منظور تولید شده است که به دکترهای بیمارستان و بقیه‌ی مراقبت‌کننده‌های پزشکی کمک کند تا خطرِ رو به وخامت رفتنِ حال بیماران را بتوانند به خوبی پیش‌بینی کنند. این بخشی از اطلاعاتی است که ما توانستیم از بیمارانی که در ابتدای همه گیریِ کرونا در بیمارستان ما بستری شدند بدست بیاوریم و از آنجا که این بیماری همچنان در سرتاسر دنیا می‌تازد بر آن شدیم تا این اطلاعات ارزشمند را به صورت آنلاین در اختیار همکاران خود قرار دهیم.»

 

در این مطالعه مشخص شد که اگر به خصوص بیمار تمامی یا تعدادی از فاکتورهای خطری که مرتبط با بیماری است را داشته باشد این بیماری می‌تواند به سرعت از حالت متوسط به شدید تبدیل شود. 45 بیمار در زمان بستری شدن علائم شدید بیماری داشتند. اما 120 بیمار علائمشان در طول 12 ساعت شدید شده و جان خود را از دست دادند. از 302 بیماری که علائمشان شدید شد یا جان خود را از دست دادند مقدار زمانی که علائم رو به وخامت رفت 1.1 روز بود.

 

«وخیم شدنِ بیماری اندک زمانی بعد از بستری شدن راه را برای کمک رسانی پزشکان می‌بندد. به نظر می‌رسد ترکیب‌های متفاوتی از فاکتورهای ریسک می‌تواند خطر را به خوبی پیش‌بینی کند.»

 

به عنوان مثال با استفاده از CIRC ، گاریبالدی و همکارانش تخمین می زدند که یک زن سفیدپوست 60 ساله با شاخص توده‌ی 28، بدون بیماری مزمن و بدون تب که برای COVID-19 در بیمارستان بستری بود در روز دوم از بستری شدنش در بیمارستان 10٪ احتمال دارد بیماریش بدتر شود. هرچه مدت حضور وی در بیمارستان بیشتر طول بکشد شانس وخیم‌تر شدن بیماری بیشتر می‌شود، 15٪ پس از چهار روز و 16٪ پس از یک هفته.

 

در یک مثال دیگر، محققان یک زن سیاه پوست 81 ساله‌ی مبتلا به COVID-19 را در بیمارستان بستری کردند. بیمار شاخص توده ی 35، دیابت ، فشار خون بالا و تب داشت. CIRC احتمال شدید شدنِ بیماریِ وی و حتی مرگ را در روز دوم بستری در بیمارستان 89 درصد پیش بینی کرد. این درصد در روزهای چهارم و هفتمِ بستری به بالاتر از 95٪ افزایش یافت.

 

به گفته‌‌ی گاریبالدی: «ما امیدواریم که با این روشِ پیش‌بینی بتوانیم از بیماران کرونایی که شاهد موج جدیدی از آنها در پاییز خواهیم بود به بهترین شکل ممکن مراقبت کنیم.»

 

این نتایج در نشریه Annals of Internal Medicin به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha