متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۷/۱۴

تعداد بازدید : ۶۳

تعداد رای : ۲

شناساییِ مکانِ افکار ناخواسته در مغز

آهنگ‌هایی که به صورت ناخواسته مدام در سر انسان تکرار می‌شود ممکن است باعث آزار باشند اما این افکار منفی هستند که با این روش سلامتِ روان انسان را به خطر می‌اندازند. در بعضی مواقع هر نوع تلاشی برای جلوگیری از این افکار منفی بی‌نتیجه می‌ماند. به گفته‌ی پژوهشگران، در یک پژوهش جدید مشخص شده است که علت این مسئله می‌تواند این باشد که علی‌رغمِ تلاش آگاهانه برای سرکوب افکارِ بد، این فکرها در واقع در مکان‌های دیگر مغز هنوز وجود دارند.

به گفته‌ی پژوهشگران، بنا بر این مطالعه مشخص می‌شود که روش انکار و سرکوبِ این افکار شاید بهترین راه برای خلاص شدن از شر این افکار نباشد. به گفته‌ی نویسنده‌ی مقاله: «این پژوهش نشانه‌هایی از همه‌گیریِ افکار مخرب در مغز دارد و شبکه‌ای در ناحیه‌هایی از مغز که برای اختلال افکار مخرب باید مورد توجه قرار بگیرد را مشخص کرده است.»

 

این مطالعه با تست‌هایی که در آنها از افکار خنثی استفاده شده است صورت گرفت. پژوهشگران از مغزِ 15 داوطلب در حالی که این اشخاص در تلاش بودند تا از فکر کردن به سیب سرخ یا بروکلی سبز خودداری کنند نقشه برداری کردند. چالشِ این تست این بود که داوطلبان از فکر کردن به سیب یا کلمِ نشان داده شده به آنها به مدت 12 ثانیه خودداری کنند و همچنین تصویری را در مغزشان جایگزینِ این اشیاء نکنند. بعد از اتمام تست 8 شرکت‌کننده ادعا کردند که موفق شدند که مغز خود را به مدت 12 ثانیه خالی بگذارند اما اسکن مغز آنها چیز دیگری را نشان می‌داد.

 

دانشمندان از fMRI برای اسکن مغز استفاده کرده و الگوریتمی که در حین دیدن تصویر سیب یا کلم در مغز شرکت کنندگان شکل گرفته بود را با الگوریتمِ مغز آنها زمانی که در تلاش برای سرکوب فکر خود بودند مقایسه کردند.

 

به گفته‌ی "راجر روبرت": «با استفاده از این تکنیک ما می‌توانیم بفهمیم که شرکت‌کنندگان در حال تصویرسازی در مغز خود هستند حتی زمانیکه خود آنها از این موضوع آگاه نیستند. این مطالعه نشان داد که وقتی که شرکت‌کنندگان آگاهانه در حال فکر کردن در مورد آن اشیا بودند ناحیه‌ی چپ مغزشان فعال بود و زمانیکه در حال سرکوب آن افکار بودن سمت راست مغز آنها فعال بود. بخش کورتکسِ تصویری به نظر می‌رسد که مسئول بوجود آوردنِ تصاویر ذهنی است حتی زمانیکه خود افراد از این موضوع آگاهی ندارند، بنابراین این تصاویر حتی زمانیکه انسان‌ها تلاش می‌کنند تا این افکار را سرکوب کنند باز هم شکل می‌گیرد.»

 

پژوهشِ پیشینِ این گروه نشان داده بود که تکنیکِ جایگزینیِ فکر بسیار  بهتر و موثرتر از سرکوب یک فکر خاص عمل می‌کند. اگرچه دراز کشیدن در یک آزمایشگاه و سعی در سرکوب افکاری در مورد سیب با آنچه که انسان روزمره با آن درگیر است بسیار متفاوت است اما این مطالعه راه را برای پیدا کردنِ راهی موثر برای جلوگیری کردن از افکار مخرب باز میکند.

 

نتایج این پژوهش در نشریه Journal of Cognitive Neuroscience به چاپ رسیده است. مشاهده جزئیات بیشتر از طریق لینک مقاله قابل مشاهده است. 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha