متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۷/۱۵

تعداد بازدید : ۱۵۷

تعداد رای : ۳

شناخت ویروس هپاتیت سی؛ برنده نوبل پزشکی 2020

در این هفته جوایز نوبل اهدا می‌شود. نخستین رشته‌ای که برندگان آن روز دوشنبه ۱۴ مهر (۵ اکتبر) اعلام شدند، پزشکی است. جایزه‌ی نوبل پزشکی یا فیزیولوژی در سال 2020 به طور مشترک به «هاروی آلتر»، «مایکل هوتون» و «چارلز رایس» برای "کشفِ ویروسِ هپاتیت C" اهدا شد.

کشفیاتِ مهم این سه نفر منجر به شناسایی یک ویروس جدید شد، ویروس هپاتیت سی. تا پیش از این کشفیات، پژوهشگران با شناساییِ ویروس‌های هپاتیت آ و ب قدم‌های مهمی برداشته بودند ولی همچنان بسیاری از بیماری‌های خونی قابل توضیح دادن نبود. با کشف هپاتیت C بقیه‌ی بیماری‌های مزمن مرتبط با هپاتیت قابل توضیح شد و با طراحیِ آزمایش‌های خونی و ساخت داروهای مرتبط با این بیماری از مرگ میلیون‌ها انسان جلوگیری شد.

 

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت سالانه ۵۰۰ هزار نفر در جهان جان خود را بر اثر پیامدهای ناشی از ابتلا به هپاتیت C از دست می‌دهند. ویروس این بیماری عمدتا از راه خون (برای نمونه دریافت خون آلوده یا استفاده از سرنگ آلوده) و از راه جنسی (مقاربت جنسی محافظت نشده با فرد آلوده) به بدن منتقل می‌شود. هپاتیت C اغلب هیچ علامتی ندارد و می‌تواند مثل یک سرماخوردگی ساده و معمولی بروز کند. برخی بیماران علائم عمومی عفونت ویروسی مانند خستگی، دل‌درد، درد عضلانی، تهوع، بی‌اشتهایی را نشان می‌دهند.

 

در دهه ۱۹۶۰ میلادی هپاتیت نوع آ و ب کشف شده بود. اما پروفسور هاروی آلتر که در موسسه ملی بهداشت آمریکا روی بیماران دریافت‌کننده خون تحقیق می‌کرد نشان داد که نوعی عفونت ناشناخته دیگر هم در کار است. بیمارانی بودند که بعد از دریافت خون اهدایی باز هم مریض می‌شدند. تحقیقات او نشان داد که دادن خون بیماران دچار عفونت به شامپانزه‌ها باعث بیمار شدن آنها می‌شود. این بیماری مرموز با نام هپاتیت "نه آ ، نه ب" شناخته شد و تلاش برای شکار ویروس آغاز شد.

 

پروفسور مایکل هوتون که در یک شرکت داروسازی کار می‌کرد توانست توالی ژنتیک ویروس را کشف کند. او نشان داد که عامل بیماری نوعی "فلاوی ‌ویروس" است که اکنون با نام هپاتیت سی شناخته می‌شود. پروفسور چارلز رایس، یکی دیگری ازدریافت‌کنندگان جایزه نوبل امسال هم در آن زمان در دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس مشغول کار بود و نقشی تکمیلی در تحقیقات مربوط به آزمایش ویروس روی شامپانزه‌ها داشت.

 

نوبل پزشکی همچنین جایزه‌ای نقدی بالغ بر یک میلیون کرون سوئد (برابر با حدود ۹۵۰ هزار یورو) را نیز در بر می‌گیرد.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha