متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

تعداد بازدید : ۲۲۰

تعداد رای : ۱

نوبل شیمی 2020 به قیچی های ژنتیکی رسید.

جایزه‌ی نوبل شیمی سال 2020 به طور مشترک به "امانوئل چارپنتیر" و "جنیفر دودنا" برای «گسترشِ روشی برای ویرایشِ ژن‌ها اهدا شد.»

قیچیِ ژنتیکی: راهی برای بازنوشتِ کدهای زیستی

 

کارپنتیر و دودنا یکی از بهترین راه‌ها برای دستکاریِ ژنتیکی را کشف کردند: قیچی‌های CRISPR/Cas۹. با استفاده از این روش پژوهشگران می‌توانند دی‌ان‌ای‌های حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسم‌ها را با دقت زیاد تغییر دهند. این فناوری تاثیری انقلابی بر روی علوم زیستی گذاشته است. امروزه از این تکنولوژی برای یافتن راهی برای درمان سرطان بهره برده می‌شود و شاید در آینده برای درمان بیماری‌های ارثی بتوان از این فناوری استفاده کرد.

 

برای درک بهتر مکانیزم‌های زیستی پژوهشگران نیاز دارند تا ژن‌های موجود در سلول‌ها را اصلاح کنند. این کار تا قبل از کشف این فناوری زمان‌بر، بسیار مشکل و گاهی غیرممکن بود. با استفاده از فناوری کریسپر/کَس9 در حال حاضر امکان تغییر کدهای زیستی تنها در طول چند هفته امکان‌پذیر است. به گفته‌ی پژوهشگران این فناوری نه تنها انقلابی در پایه‌های علم بوجود آورده است بلکه از راه دستکاریِ ژنتیکیِ محصولات کشاورزی و همچنین محصولات پژشکی برآمده از این فناوری زندگی تمامی انسان‌ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

مانند بسیاری از کشفیات در علوم این کشف نیز اتفاقی بدست آمد. هنگامی که "امانوئل شارپنتیر" و "جنیفر دودنا" برندگان جایزه نوبل شیمی امسال، سیستم ایمنی باکتری "استرپتوکوک" (Streptococcus) را بررسی می‌کردند، یک ابزار مولکولی را کشف کردند که می توانست برای ایجاد برش‌های دقیق در مواد ژنتیکی مورد استفاده قرار گیرد و بازنویسی کدهای زیستی را به راحتی امکانپذیر کند.

 

چارپنتیر کشف خود را در سال 2011 به چاپ رسانید. در همان سال او همکاری خود با دودنا که متخصص در قسمت RNA بود شروع کرد. قیچی های ژنتیکی کریسپر در شکل طبیعی خود، دی.ان.ای را از ویروسها تشخیص می دهند، اما "امانوئل شارپنتیر" و "جنیفر دودنا" ثابت کردند که می توان آنها را کنترل کرد، به طوری که بتوانند هر مولکول دی.ان.ای را در یک مکان از پیش تعیین شده برش دهند.

 

شارپنتیر و دودنا ششمین و هفتمین زنانی هستند که در تاریخ اهدای جایزه نوبل شیمی موفق به دریافت آن شده‌اند. مبلغ نقدی جایزه نوبل شیمی ده میلیون کرون سوئدی معادل یک میلیون و صد هزار دلار است که میان این دو دانشمند تقسیم خواهد شد.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha