متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۸/۰۴

تعداد بازدید : ۷۸

تعداد رای : ۱

قابلیت «از پیش تعیین شده‌ی» مغز برای دیدنِ واژه‌ها

بر پایه‌ی پژوهش‌های جدید، مغز انسان‌ها در هنگام تولد دارای مناطقی است که برای دیدن واژه‌ها و حروف تعبیه شده است. با اسکن مغز نوزادان پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که این بخش از مغز که "ناحیه‌ی تصویرِ واژه" (VWFA) نام دارد با شبکه‌ی مربوط به بخش زبان در مغز در ارتباط است.

به گفته‌ی "زینپ سیگین": «این بخش، مغز را محیطی بسیار مناسب برای گسترش توانایی در جهت تشخیص واژه‌ها می‌کند و این اتفاق حتی پیش از اینکه کودکان در معرض زبان قرار بگیرند صورت می‌گیرد.»

 

VWFA تنها در افراد باسواد به صورت ناحیه‌ی ویژه برای خواندن وجود دارد. بعضی از پژوهشگران معتقدند که VWFA هیچ تفاوتی با نواحی‌ای در مغز که مختص به تشخیص چهره‌ها، صحنه‌ها و دیگر اشیاء است ندارند و زمانیکه کودکان شروع به یادگیری زبان می‌کنند بخشی از این ناحیه به واژه‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

 

«ما متوجه شدیم که این قضیه درست نیست. حتی در زمان تولد، VWFA بیشتر به بخش مرتبط به زبان مرتبط است تا سایر نواحی در مغز. این یافته بسیار هیجان‌انگیز است.» محققان اسکن fMRI از مغز 40 نوزاد تازه متولد شده، که همگی کمتر از یک هفته داشتند، را تجزیه و تحلیل کردند. آنها این موارد را با اسکن های مشابه 40 بزرگسال که در پروژه‌ای جداگانه شرکت کرده بودند مقایسه کردند.

 

به گفته‌ سیگین: « VWFA در کنار قسمت دیگری از قشر بینایی است که صورت را پردازش می کند و منطقی بود که پژوهشگران باور داشته باشند که هیچ تفاوتی در این قسمت‌های مغز در نوزادان وجود ندارد. به مانند اشیاء تصویری، چهره‌ها دارای بعضی از ویژگی‌های واژه‌ها مانند نیاز به وضوح بالا برای خوب دیده شدن توسط انسان هستند. اما پژوهشگران متوجه شدند که حتی در نوزادان VWFA با بخشی از ناحیه‌ی مربوط به تشخیص تصویر در مغز تفاوت دارد و علت این تفاوت ارتباطش با بخش مربوط به زبان در مغز است. VWFA حتی قبل از مواجهه با زبان برای دیدن واژه‌ها اختصاص یافته است.»

 

هدف از تحقیق این است که متوجه شویم که مغز چگونه به "مغز خواننده" تبدیل می‌شود. این دانش باعث می‌شود دانشمندان رفتارهای مربوط به خواندن را بهتر شناسائی کرده و در نتیجه بتوانند به کسانی که در این زمینه با اختلالاتی مانند خوانش پریشی (Dyslexia) همراه هستند کمک کنند. دانستن این مسئله که این بخش از مغز در زمانِ نوزادی چگونه کار می‌کند و چگونه گسترش پیدا می‌کند می‌تواند برای تشخیص اینکه چه مسئله‌ای باعث اختلالات زبانی می‌شود و در ادامه درمان این اختلالات بسیار کمک کند.

 

نتایج این پژوهش در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر، لینک مقاله را مشاهده نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha