متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۱۰/۰۲

تعداد بازدید : ۳۵۵۱

تعداد رای : ۲

همزمانی پدیده های خشکسالی و امواج گرما و اثرات مخرب تر آن ها

مطالعات جدیدی که توسط محققانان کشورمان در یک همکاری بین المللی در مجله Science Advances منتشر شده است نشان می دهد که همزمانی شرایط خشکسالی و امواج گرما و ترکیب اثرات آن ها که در گذشته پدیده ای نادر بوده است، در دهه های اخیر به دلیل تغییرات آب و هوایی به مراتب بزرگتر، شدیدتر و محتمل تر شده و می تواند موجب آسیب های فاجعه باری شود.

مطالعات اقلیمی مختلف در دهه های اخیر به خوبی نشان می دهد که احتمال رخداد پدیده های اقلیمی نظیر خشکسالی و امواج گرما بطور مجزا بطور چشمگیری افزایش یافته است. اگرچه رخداد هرکدام از این پدیده ها می تواند به تنهایی آسیب های غیرقابل جبرانی بر بخش های مختلف جامعه وارد کند، اما همزمانی رخداد چنین پدیده هایی و ترکیب اثرات آن ها می تواند بسیار ویرانگرتر بوده و به شدت زیرساخت های ملی و جامعه را تحت فشار قرار دهد. مطالعه جدید به خوبی توصیف می کند که چگونه ترکیب همزمان شرایط خشکسالی و امواج گرما می تواند همزمان در مناطق وسیع گسترش یابد و مدیریت منابع محیط زیستی را بسیار سخت تر کند.

 

در این مطالعه با بررسی پیشینه آب و هوایی (122 سال داده های بارش و دما) در سراسر ایالات متحده، ترکیب همزمان اثرات شرایط خشکسالی و امواج گرما مورد بررسی قرار گرفته و نشان داده شده است که چگونه این دو پدیده در یک چرخه تشدید کننده یکدیگر را تغذیه می کنند. همچنین نتایج تحقیق نشان می دهد که در دهه های اخیر مکانیزم تحریک کننده چنین حوادث اقلیمی، از کمبود بارش به گرمای بیش از حد تغییر کرده است. همزمانی و ترکیب رخداد چنین پدیده های اقلیمی منجر به ایجاد طوفان های شدید، گرد و غبار، افزایش تقاضا و بحران کمبود شدید آب، شرایط خشکسالی و آتش سوزی های شدید می شود.

 

 

این پژوهش توسط محقق کشورمان، محمدرضا نیکو (دانشیار بخش مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه شیراز) و تعدای از محققان دانشگاهای کانادا و ایالات متحده آمریکا در نشریه معتبر Science Advances با ضریب تاثیر 13 به چاپ رسیده است. اطلاعات بیشتر از طریق لینک مقاله قابل مشاهده است.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha