متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۱۰/۳۰

تعداد بازدید : ۱۶۴۴

تعداد رای : ۱

تغییرات اقلیمی مکان بارشهای موسمی را جابه‌جا خواهد کرد

تغییرات اقلیمی به صورتِ نامتقارنی مکانِ بارش‌های موسمی (یک نوار نازک نزدیک به خط استوا) در کره‌ی زمین را تغییر خواهد داد. این تغییرات ممکن است امنیت غذاییِ میلیاردها انسان را به خطر بیاندازد.

این پژوهش که توسط گروهی متشکل از دانشمندانِ چند رشته‌ی مختلف از دانشگاه کالیفورنیا ایالات متحده انجام گرفته است نشان می‌دهد که این تغییرات به صورت نامتقارن صورت خواهد گرفت. به عنوان مثال، کمربند بارش در مناطقی در شرقِ نیم‌کره به سمت شمال حرکت خواهد کرد در حالیکه این کمربند در مناطقی در غربِ نیم‌کره به سمت جنوب جابه‌جا خواهد شد.

 

همچنین این مطالعه پیش‌بینی می‌کند که جابه‌جاییِ نوار بارش به سمت شمال در شرقِ آفریقا و اقیانوس آرام منجر به افزایشِ امکان خشکسالی در جنوب غربیِ آفریقا و ماداگاسکار خواهد شد و امکان وقوع سیل در جنوب هند را افزایش خواهد داد. در مقابل حرکتِ کمربندِ بارش به سمت جنوب در اقیانوس آرام و اطلس امکان وقوع خشکسالی در امریکای مرکزی را افزایش خواهد داد.

 

این تیم پژوهشی ارزیابی‌های خود را بر اساسِ شبیه‌سازی‌های کامپیوتری از 27 مدلِ بسیار پیشرفته‌ی اقلیمی بدست آورد و فرض بر این گذاشته شد که تولید گازهای گلخانه‌ای تا پایانِ سده‌ی جاری افزایش خواهد یافت. به گفته‌ی "آنتونیوس مامالاکیس": «تغییرات در مکان بارش‌های موسمی که در این پژوهش به آن پرداخته می‌شود از نظرِ مدل‌های پیشین دور مانده بود که در آن پژوهشگران به صورت کلی میانگینی از تغییرات بارش‌ها را بررسی می‌‌کرده‌اند. تنها با ایزوله کردنِ نیم‌کره‌های شرقی و غربی ما توانستیم تغییراتِ ممکن در مکانِ بارش‌های آینده را پیش‌بینی کنیم.»

 

بنا بر نتایج این پژوهش تغییراتِ اقلیمی باعثِ گرم شدنِ کره‌ی زمین به‌طور ناهمگون در آسیا و شمال اقیانوس اطلس می‌شود. «در آسیا با افزایش ذرات معلق، آب شدنِ یخچال‌های طبیعی در هیمالیا و از دست رفتنِ برف‌های مناطق پرارتفاع گرمایش کره‌ی زمین با سرعت بیشتری نسبت به سایر مناطق به وقوع خواهد پیوست. ما می‌دانستیم که حرکت بارش‌ها به سمت مناطقِ گرم‌شده خواهد بود و حرکت به سمت شمالِ بارش‌های موسمی که در نیم‌کره‌ی شرق پیش‌بینی شده است با این دانسته همخوانی دارد. در نیمکره‌ی غربی اما، ضعیف شدنِ جریان‌های خلیج و تغییراتِ شکلیِ آب‌های عمیق در اطلس شمالی منجر به اثراتِ معکوسی خواهد شد که در نتیجه‌ی آن بارش‌های موسمی در غربِ نیم‌کره به سمت جنوب حرکت خواهد کرد.»

 

با توجه به پیچیده بودنِ سیتم‌های اقلیمی این تیم پژوهشی از ترکیبی از رهیافت‌های مهندسی و پردازشِ اطلاعات بهره برد و در نتیجه تغییراتِ مهم اما از نظر دورمانده را توانست برملا کند. گام بعدی در این زمینه استفاده از این اطلاعات برای مقابله‌ی درست با سیل‌ها و خشکسالی‌ها خواهد بود.

 

نتایج این پژوهش در نشریه Nature Climate Change به چاپ رسیده است که اطلاعات بیشتر آن از لینک مقاله قابل مشاهده است.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha