متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۱۱/۲۴

تعداد بازدید : ۴۱۵۴

تعداد رای : ۳

کشف ژنوم های جدید گندم و جو و نقش آن در اصلاح نژاد

اخیراً یک تیم بین المللی از محققان موفق به کشف تغییرات ژنتیکی جدید در گندم و جو شده اند که رویکردی نوین در پرورش رقم های بهبود یافته از این گیاهان با عملکرد بالاتر است.

محققان پروژه ژنوم گندم به رهبری پروفسور کورتیس پوزنیاک از دانشگاه ساسکاچوان (کانادا) و کنسرسیوم بین المللی توالی یابی ژنوم به سرپرستی پروفسور نیلز استین (آلمان) مجموعه ای از ژنوم های گندم و جو را توالی یابی کرده اند. آنها اظهار داشته اند که این تحقیق گامی به سوی پرورش نسل جدید ارقام گندم و جو است. 

 

کن چالمرز از دانشگاه آدلاید (استرالیا) اظهار کرد که گندم و جو از محصولات استراتژیک در سطح جهان می باشند که تولید آنها برای تأمین امنیت غذایی در آینده به طرز چشمگیری باید افزایش یابد. تخمین زده شده است که تا سال 2050 تولید گندم به تنهایی بیش از 50 درصد نسبت به سطح فعلی آن افزایش خواهد یافت تا اینکه بتواند جمعیت در حال رشد جهانی را تأمین کند. در حال حاضر، پیشرفت در علم ژنومیک باعث تسریع در پرورش و بهبود عملکرد و کیفیت محصولات زراعی از جمله برنج و ذرت شده است، اما تلاش های مشابه در گندم و جو چالش برانگیزتر بوده که عمدتاً به دلیل پیچیدگی ژنوم آنها و دانش محدود ما در رابطه با ژن های اصلی کنترل کننده عملکرد است. ارقام جدید گندم و جو دارای طیف وسیعی از انواع ژن ها و ساختارهای مختلف ژنومی هستند که با صفات مهمی مانند افزایش عملکرد، تحمل به خشکی و مقاومت در برابر بیماری ها مرتبط می باشند. این تنوع را نمی توان با توالی یک ژنوم منفرد ثبت کرد بلکه با توالی یابی ژنوم های متعدد و متنوع می توان میزان تنوع ژنتیکی را درک نمود.

در این پروژه بین المللی محققان چندین رقم گندم و جو از سراسر جهان را توالی یابی کرده اند. داده های حاصل، پویایی ساختار ژنوم و تنوع ژنتیکی نهان در این محصولات را آشکار ساخته و نشان می دهد که چگونه پرورش دهندگان به پیشرفت های عمده ای در بهره وری دست یافته اند. بدین منظور، محققان دو رقم گندم استرالیایی و سه رقم جو را با صفات مطلوبی از جمله عملکرد بالا و پتانسیل تحمل در مقابل گرما، سرما، شوری، خشکسالی و مقاومت به انواع بیماری ها توالی یابی کرده اند. آنها به کشف ژن های عملکردی پرداخته و پرورش دهندگان را با ابزارهای لازم برای تولید نسل بعدی ارقام گندم و جو که به تأمین نیازهای غذایی در آینده کمک خواهد کرد مجهز می کند. به طور کلی این مجموعه های ژنومی زمینه ای برای کشف ژن های عملکردی برای ارائه نسل بعدی ارقام جدید از این محصولات فراهم می کند.

 

جزئیات این پژوهش در نشریه Nature منتشر شده است. 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha