متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۱۲/۰۴

تعداد بازدید : ۲۱۷۵

تعداد رای : ۱

آلوده شدن بیش از نیمی از رودخانه‌های سراسر دنیا

یک تیم پژوهشی متشکل از دانشگاه‌هایی در چین و فرانسه نتایج یک دهه تحقیق خود در مورد تاثیرات انسان در طول دو قرن اخیر بر رودخانه‌ها را منتشر کرده‌اند. در این مقاله که در مجله‌ی Science چاپ شده دانشمندان چگونگیِ پژوهش‌های خود و نتایج بدست آمده را شرح داده‌اند.

منظور از آلودگی آب، آلودگی پهنه‌های آبی معمولاً توسط فرایندهای انسانی است. پهنه‌های آبی برای مثال شامل دریاچه ها، رودخانه‌ها، اقیانوسها، سفره‌های آب و آب‌های زیرزمینی است. هنگامی که آلودگی‌ها به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر در آب‌ها تخلیه می‌شوند، آلودگی آب‌ها بیشتر می‌شوند. آلودگی آب‌ها بر گیاهان و ارگانیسم‌های زنده درون این آب‌ها اثر می‌گذارند. تقریباً در همه موارد، این اثرات علاوه بر گونه‌های منفرد و جمعی، گروه‌های زیستی طبیعی را نیز تخریب می‌کند.

 

رودخانه‌ها و دریاچه‌ها با اینکه تنها 1% از سطح زمین را تشکیل می‌دهند اما میزبان 17 هزار گونه‌ی ماهی هستند که 25% از مهره‌داران را تشکیل می‌دهند. امروزه تقریبا 25% از ماهی‌ها در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها زندگی می‌کنند. پژوهش‌های پیشین نشان از این داشت که از دوران انقلاب صنعتی به بعد انسان‌ها تاثیرات مخربی بر روی دریاچه‌ها و رودخانه‌ها داشته‌اند. در این مطالعه به طور اخص پژوهشگران توجه خود را به 200 سال گذشته معطوف کرده‌اند و میزان تخریب در این دوره را مورد پژوهش قرار داده‌اند. برای این منظور آنها از 10 سال پیش رودخانه‌های بزرگ و کوچک را تحت نظر گرفتند. به طور کلی پژوهشگران اطلاعات 2456 رودخانه که شامل 14000 گونه‌ی ماهی می‌شود را جمع‌آوری کردند که این تعداد گونه در واقع 80% تمام ماهی‌های شناخته‌شده‌ی آب‌های شیرین را شامل می‌شود.

 

برای مشخص شدن تاثیرات انسان‌ها بر رودخانه‌ها، پژوهشگران سیستمی را گسترش دادند که در آن بر اساس تاثیرات انسان بر آنها یکی از اعداد 1 تا 10 به این رودخانه‌ها تعلق می‌گیرد. این نمره با در نظر گرفتن تعداد گونه‌های موجود در هر ناحیه، عملکرد هر یک از آنها و رابطه‌ی فرگشتی (تکاملی) بین آنها و در نهایت مقایسه‌ی این اطلاعات با شرایط 200 سال پیش بدست آمده است.

 

پژوهشگران متوجه شدند که بیش از نیمی از رودخانه‌های سراسر دنیا به شدت توسط انسان‌ها به صورت مخربی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. بر اساس سیستم معرفی شده در این پژوهش مقیاس تنوع زیستی نشان از این دارد که 53% از این رودخانه‌ها امتیاز 6 یا بالاتر دریافت کرده‌اند. همچنین دانشمندان متوجه شدند که بیشتر رودخانه‌های اروپا و آمریکای شمالی به شدت تخریب شده‌اند و به عنوان مثال رودخانه‌ی «تیمز» در انگلستان در سطح 10 قرار گرفته است. همچنین تنها 14 درصد از رودخانه‌ها در زمره‌ی رودخانه‌هایی قرار گرفته‌اند که "به شدت تحت تاثیر انسان‌ها واقع نشده‌اند" که بیشتر آنها در استرالیا و مناطق در حال توسعه‌ی آفریقا قرار گرفته‌اند.

 

برای مشاهده جزئیات این پژوهش، لینک مقاله چاپ شده در نشریه ساینس را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha