متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۲/۱۸

تعداد بازدید : ۳۴۰

تعداد رای : ۲

وجود شکاف دانش در صنعت آبزی پروری

اخیراً محققان آمریکایی در پژوهشی به مطالعه میزان رشد بی سابقه ی صنعت آبزی پروری مدرن در سطح جهانی پرداخته و دریافته اند که وجود شکاف در میزان اطلاعات علمی مرتبط با حیوانات پرورش یافته به صورت آبزی عواقب بدی برای این حیوانات به دنبال خواهد داشت.

امروزه با کاهش ماهیگیری سنتی، آبزی پروری به عنوان راه حلی برای تأمین امنیت غذایی و وسیله ای برای کاهش فشار موجود بر گونه های ساکن در دریاها و اقیانوس ها می باشد. آبزی پروری در سال های اخیر به سطح بی سابقه ای از رشد، البته بدون توجه به تأثیر آن بر تک تکِ حیوانات رسیده است، به طوریکه در حال حاضر تعداد گونه های پرورش یافته به صورت آبزی حدود 20 برابر حیوانات پروش یافته در خشکی گزارش شده است.

 

بدین منظور، محققان در دانشگاه نیویورک در پژوهشی به بررسی این موضوع پرداخته اند. در این پژوهش برای نخستین بار به طور سیستماتیک میزان رفاه حیوانات برای 408 گونه حیوانی آبزی شامل ماهی قزل آلا، کپور و میگو در سراسر جهان بر پایه علمی بررسی شده است. محققان دریافتند که اطلاعات علمی در ارتباط با میزان رفاه این حیوانات که به عنوان توانایی آنها در سازگاری با محیط زیست خود در نظر گرفته می شود، تنها برای 84 گونه در دسترس می باشد. در مورد 324 گونه باقیمانده که بیشتر تولیدات آبزیان به واسطه ی آنها انجام می گردد هیچ اطلاعاتی وجود ندارد.

 

بکا فرانکس، دانشمند تحقیقاتی در بخش مطالعات زیست محیطی در دانشگاه نیویورک و نویسنده اصلی این مقاله اظهار کرد: ما در مورد حیواناتی که به پرورش انبوه آنها می پردازیم اطلاعات اندکی داشته و از اینرو پیامدهای منفی حاصل از گسترش آبزی پروری در تک تکِ حیوانات انباشته خواهد شد. گسترش آبزیان نگرانی هایی را مطرح کرده و نشان می دهد که این صنعت بدون داشتن دانش کافی در مورد زندگی حیوانات در حال توسعه می باشد. محققان خاطر نشان کردند که فقدان اطلاعات کافی هشداری در رابطه با تصمیمات نادرست در این صنعت بوده و می تواند منجر به ایجاد شرایط سختِ زندگی برای حیوانات گردد. 

 

فرانکس در ادامه گفت: با اینکه آگاه بودن از میزان رفاه حیوانات، رفاه آنها را تضمین نمی کند، فقدان چنین دانشی بسیار نگران کننده است. هر چند صنعت آبزی پروری سالهاست که وجود داشته، گسترش فعلی آن بی سابقه بوده و خطرات زیادی را به دنبال دارد. اما از آنجاکه صنعت جدیدی است ما می توانیم مسیر متفاوتی را به سوی جلو انتخاب کنیم. 

 

جزئیات این تحقیق در نشریه Science Advances انتشار یافته است. برای مشاهده جزئیات بیشتر لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha