متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۲/۲۱

تعداد بازدید : ۱۱۲۷

تعداد رای : ۱۰

چاپ مقاله محققان ایرانی در نشریه Chemical Science

در این مقاله ارائه مکانیسمی جدید برای آلکوکسیل دار کردن ترکیبات آلیفاتیک کاتالیست شده به وسیله ترکیبات پالادیم ارائه شد. این مقاله توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامی و در نشریه بسیار معتبر Chemical Science به چاپ رسده است.

آلکوکسیل دار کردن ترکیبات آلیفاتیک اهمیت بسزایی در صنعت داروسازی دارد. در سال های اخیر، پژوهش های تجربی بسیاری برای آلکوکسیل دار کردن این گونه ترکیبات انجام شده است. یکی از این روش ها، استفاده از اکسیدکننده های ید هایپروالنت در حضور کاتالیزگرهای پالادیم است که البته در مورد ساز و کار (مکانیسم) انجام این واکنش ها اطلاعات صحیح و کافی وجود نداشت.

 

در این مطالعه، به کمک محاسباتDFT (نظریه تابع چگالی) مکانیسم این گونه واکنش ها بررسی شد و در نهایت مسیری کاملاً متفاوت از آنچه در منابع علمی موجود بود، پیشنهاد شد.

 

این مقاله توسط دکتر علیرضا آریافرد عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، دکتر پیام عبدالعلیان و دکتر کاوه فرشادفر، پژوهشگران پسا دکتری تحت حمایت فدراسیون سرآمدان علمی ایران و همچنین دکتر سمانه کارگر تیزهوش به چاپ رسیده است. این کار پژوهشی نخستین مقاله ای است که در مجله Chemical Science با ضریب تأثیر 346/9، تنها توسط پژوهشگران ایرانی به چاپ رسیده است. برای مشاهده مقاله، این لینک را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha