متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۴/۲۰

تعداد بازدید : ۵۹۷

تعداد رای : ۴

ارائه روش سنتزی و مکانیسمی جدید برای کلردارکردن ترکیبات آلی سیرشده

کلردار کردن ترکیبات آلی اهمیت بسزایی در شیمی دارویی دارد. توسعه روش های جدید و کارآمد کلردار کردن اگر همراه با انتخاب گزینی موقعیت اتصال باشد، بسیار باارزش است.

یکی از استراتژی­های مورد توجه در زمینه کلردار کردن، استفاده از کاتالیزگرهای فلزات واسطه است که با بهره­گیری از آن­ها می­توان از تشکیل شدن رادیکال آزاد کلر جلوگیری کرد. در این مطالعه از یک کاتالیزگر مس(I) برای کلردار کردن انتخاب­گزین کتون­ها، اِنون­ها و آلکیل بنزن­ها استفاده شده­است. مکانیسم این واکنش­ها به وسیله محاسباتDFT (نظریه تابع چگالی) مورد مطالعه گرفته­است. نتایج محاسبات نشان داده­اند که در طول واکنش در ابتدا کمپلکس مس(II) به عنوان یک حدواسط تشکیل شده و این حدواسط در ادامه به حدواسط دیگری از کمپلکس­های مس(I) یا مس(III) وابسته به نوع واکنش­دهنده­ها تبدیل شده و در نهایت فراورده کلردارشده تشکیل می­شود. نوع و ماهیت واکنش­دهنده­ها روی پایداری این حدواسط­ها اثر گذاشته و تعیین کننده مسیر واکنش است.

 

این پژوهش نتیجه کار تحقیقاتی دکتر علیرضا آریافرد عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و دانشگاه UTAS استرالیا و دکتر کاوه فرشادفر پژوهشگر پسادکتری تحت حمایت فدراسیون سرآمدان علمی ایران به همراه همکارانشان از دانشگاه Monash (کشور استرالیا) بوده است که گزارش این پژوهش در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است. برای مشاهده مقاله، این لینک را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha