متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۷/۱۳

تعداد بازدید : ۳۰۲

تعداد رای : ۱

برندگان جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۱ معرفی شدند

آکادمی نوبل روز دوشنبه ۴ اکتبر (۱۲ مهر) جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۱ خود را به طور مشترک به دیوید جولیوس و آردم پاتاپوتیان، دو پژوهشگر فعال در زمینه گیرنده‌های سلولی مرتبط با دما و لامسه اهدا کرد. بنابر اعلام آکادمی نوبل، پژوهش‌های این دو دانشمند توانسته توضیح دهد که چگونه گرما، سرما و لمس می‌توانند بخش‌هایی سلولی را در دستگاه عصبی ما تحریک و فعال کنند.

دیوید جولیوس زیست‌شناس زاده آمریکاست و آردم پاتاپوتیان، زیست‌شناسی آمریکایی است که در لبنان متولد شده و در سنین نوجوانی همراه با خانواده خود به آمریکا مهاجرت کرده است. موسسه کارولینسکا در استکهلم، پایتخت سوئد، روز دوشنبه چهارم اکتبر (۱۲ مهر) خبر انتخاب این دو زیست‌شناس مولکولی را به عنوان برندگان جایزه نوبل پزشکی اعلام کرد.

 

در توضیح کمیته نوبل درباره اهدای جایزه نوبل پزشکی به این دو پژوهشگر آمده است: « کشف این دو پژوهشگر به ما برای فهم این موضوع که سرما، گرما و نیروهای مکانیکی چگونه می‌توانند محرک‌های عصبی در بدن موجودات زنده را برانگیزند کمک کرده است. دانستن این موضوع می‌تواند فهم این موضوع را ممکن سازد که ما چگونه می‌توانیم جهان پیرامون خود را دریابیم و خود را با آن سازگار سازیم.» این دو دانشمند موفق به کشف نوع جدیدی از حسگرها در بدن انسان شدند که به واسطه آن‌ها درک تاثیر محرک‌های خارجی بر روی پوست بدن توسط اندام‌های داخلی ممکن می‌گردد. به عنوان نمونه، دیوید جولیوس از کپسایسین برای شناسایی حسگری جدید در پایانه عصبی موجود در پوست بدن بهره گرفته است. کپسایسین، یک ماده شیمیایی تند است که در فلفل‌های چیلی وجود دارد. جولیوس با استفاده از این ماده توانست دریابد که حسگرهای موجود در انتهای سول‌های عصبی چگونه در برابر گرما از خود واکنش نشان می‌دهند.

 

از سوی دیگر، آردم پاتاپوتیان موفق شده است با استفاده از سلو‌ل‌هایی که در برابر فشار حساس هستند نوع جدیدی از حسگرها را کشف کند که قادر به حمل تاثیر محرک‌های مکانیکی بر روی پوست بدن به اندام‌های داخلی هستند.گفته می‌شود که کشف این دو دانشمند می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها و از جمله درمان دردهای مزمن موثر واقع شود.

 

هرچند جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی معمولا به یافته‌های بنیادین در علوم تعلق می‌گیرد که نتیجه‌بخش بودنشان پس از سال‌های طولانی به اثبات رسیده‌ است؛ با این حال برخی مواقع تاثیرات عملی دستاوردها نیز در اعطای جوایز موثر بوده است و به همین علت بسیاری تصور می‌کردند جایزه نوبل امسال ممکن است به دانشمندان فعال در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و واکسن‌های آن داده شود. امری که سرانجام محقق نشد.

 

اعلام برندگان جایزه نوبل پزشکی، نخستین اعلام کمیته نوبل است. روز سه‌شنبه و چهارشنبه، پنجم و ششم اکتبر برندگان جایزه نوبل فیزیک و شیمی اعلام می‌شوند. پس از آن نوبت به اعلام برندگان جوایز نوبل ادبیات و صلح می‌‌رسد و روز دوشنبه ۱۱ اکتبر، با اعلام برنده جایزه نوبل اقتصاد، کار تعیین برندگان از سوی کمیته نوبل به پایان می‌رسد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha