متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۸/۱۲

تعداد بازدید : ۹۳

تعداد رای : ۰

طراحی یک واکنش شیمیایی که کشف داروهای جدید را سرعت می بخشد

داروها حاصل واکنش‌های شیمیایی هستند بنابراین واکنش‌های شیمیایی بهتر منجر به ساخت داروهای بهتری می‌شود. در حال حاضر معروفترین واکنشی که در کشف داروها بکار می‌رود یعنی "اتصال آمید" به صورت ذاتی پیوندهای آمیدِ غیرپایدار تولید می‌کند. از آنجا که بدن در هضم دارو به خوبی عمل می‌کند یکی از اهداف مهم پژوهشهای دارویی، ساخت داروهایی است که از نظر متابولیستی پایدار هستند. بنابراین در نهایت می‌توان به جای مصرف هر 15 دقیقه‌ی یک دارو روزانه تنها یک بار آن دارو را مصرف کرد.

پژوهشگران در دانشگاه میشیگان در تلاشند تا با ساخت پیوندهای کربن-کربن به جای آمیدها مشکلات داروها را کاهش دهند. پیوند کربن-کربن پرتعدادترین پیوند در طبیعت و همچنین در ساخت داروها است؛ در عین حال این پیوند از پیوندهای آمید پایدارتر است.

 

به گفته‌ی «تیم سرناک» نویسنده‌ی این مقاله: کشفِ چگونگی تشکیل پیوندهای کربن-کربن راه را برای تولید داروهای پایدارتر فراهم می‌کند. در واقع ساخت دارویی پایدار که تنها نیاز به یک دوز در روز را داشته باشد بسیار مشکل است. اگر تمام این بهینه سازی‌‌ها روی داروها انجام نشود، مجبور به مصرف قرص در هر 15 یا 20 دقیقه هستیم و این مسئله بسیار آزاردهنده خواهد بود.»

 

پیوندهای معمول آمید به وسیله‌ی اتصالِ یک آمین و یک اسید کربوکسیلیک حاصل می‌شوند. برای ساخت پیوندهای کربن-کربن پژوهشگران کاتالیستی ساختند که آمین‌ها را دی-آمین و کربوکسیلیک اسیدها را دی-کربوکسیلیک اسید می‌کند و در نتیجه در این پروسه پیوندهای کربن-کربن تشکیل می‌شود. جفت‌کردنِ یک آمین و یک کربوکسیلیک اسید برای ساخت پیوند کربن-کربن به این علت که عامل‌های این واکنش در حالت‌های مختلف بیشتر در دسترس هستند دلخواه‌تر و مقبول‌تر هستند. همچنین این مواد ارزانتر از مواد معمولی که برای ساخت پیوندهای کربن-کربن بکار می‌روند هستند.

 

آزمایشگاه سرناک روی ادغام علم آمار و سنتز شیمیایی فعالیت می کند. پیشرفت سریع به این علت حاصل شد که بسیاری از تکنیک‌های مینیاتوریِ با توان بالا در آزمایشگاه از قبل گسترش داده شده بود و این امر امکان یافتنِ مواد اولیه ی مناسب را بسیار سرعت بخشید.

 

"ژنگ" دانشجوی پسادکتری و یک از نویسندگان این مقاله بیش از 1300 واکنش را بررسی کرد که همگی بی‌نتیجه بودند تا در نهایت آزمایشی را پیدا کرد که حاصلش پیوند کربن-کربن بود. مینیاتوری‌کردن باعث می‌شود که آزمایش سبزتر و سریعتر شود و مواد کمتری مصرف شود.

 

«در این روش موادی که مصرف می‌شود هزار برابر کمتر از موادی است که در روشهای سنتی استفاده می‌شود. زمانیکه از مقیاس‌های کوچکتری استفاده می‌کنید از شیمی سبزتری برای ساخت بهره می‌برید چرا که مواد کمتری مصرف می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که کاراتر به واکنش‌ها نگاه بیندازید.» این مسئله شبیه به قانون مور است که در آن با کوچکتر شدن ترانزیستورها قدرت محاسباتی یک چیپ با مساحت ثابت در هر دوسال تقریبا دو برابر می‌شود. ما قانون مور را در شیمی مشاهده می‌کنیم. ما اندازه‌ی واکنش‌ها را کم کردیم ولی فضای اضافی حاصل شده را به وسیله‌ی عامل‌های شیمیایی جدید پر کردیم.»

 

نتایج این پژوهش در نشریه Angewandte Chemie به چاپ رسیده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha