متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۹/۰۴

تعداد بازدید : ۶۲

تعداد رای : ۲

کشف عامل کلیدی در پاسخ گیاهان به نور

اخیراً تیمی بین المللی از محققان از کشورهای آمریکا، چین و ژاپن، یکی دیگر از اجزای کلیدی در واکنش نوری گیاهان را کشف کرده اند. آنها دریافته اند که گیاهان می توانند این کلید ژنتیکی را برای افزایش میزان رشد، حتی در سایه نیز تغییر دهند. این اکتشاف محققان به افزایش تولید غذا با وجود فرصت های محدود کشاورزی کمک خواهد کرد.

گیاهان می توانند نور و دما را به واسطة پروتئینی به نام فیتوکروم B حس کنند. این پروتئین اطلاعات نوری دریافت شده را به سلول منتقل کرده و در نتیجه میزان بیان ژن ها و رشد گیاه را تغییر می دهد. با اینحال، فیتوکروم B نمی تواند مستقیماً با DNA گیاه تعامل داشته باشد. به همین دلیل، سلول های گیاهی به یک خانواده پروتئینی به نام PIF ها متکی هستند.

 

منگ چن، رهبر این تیم تحقیقاتی و استاد گیاه شناسی در دانشگاه کالیفرنیا اظهار داشت که فعالیت این پروتئین ها مستقیماً به وسیلة فیتوکروم B کنترل می شود. به گفته او، PIF ها همانند سرآشپزها در یک رستوران هستند. شما می توانید تعداد آنها را تنظیم کنید. مثلاً نصف آنها را حذف کرده و بهره وری رستوران را کاهش دهید و یا اینکه تمام سرآشپزها را نگه دارید (به صورت خاص در این تحقیق، PIF ها) اما دست‌هایشان را ببندید. این هم می‌تواند سرعت عمل آنها را به همان اندازه خلاص شدن از شر نیمی از آنها کاهش دهد.    

PIF ها دارای بخشی هستند که به گیاه دستور می دهد تا عملکردهای مختلف مانند رشد یا گل دهی داشته باشد. در این تحقیق مکان دقیق این مناطق فعال کننده برای نخستین بار در سلول گیاهی یافت شده است. چن در ادامه گفت که این رویکرد به ما اجازه داد تا شباهت ‌های بین این بخش از PIF در گیاهان و پروتئین سرکوبگر تومور در انسان را به ‌طور شگفت ‌آوری تشخیص دهیم. در واقع، مکانیسم‌ های اصلی فعالسازی ژن در سلول ‌های گیاهی، مخمری و حیوانی شباهت ‌های قابل ‌توجهی با یکدیگر دارند.

 

گروه چن نشان دادند که با کاهش فعالیت PIF ها، آنها می توانند رشد ساقه را کاهش داده تا به جای آن گیاه بر تولید دانه و برگ تمرکز داشته باشد. بنابراین این تحقیق روشی دقیق برای کاهش زمان لازم جهت رشد گیاهان را کشف کرده تا اینکه دانه‌ها، میوه‌ها و بخش‌های خوراکی گیاه حتی در سایه نیز بتوانند رشد کنند.

چن اظهار کرد: اکنون می دانیم که گیاهان چگونه ژن ها را در پاسخ به تغییرات نور و دما خاموش و روشن می کنند. این اولین قدم در کنترل واکنش آنها به نور و دما بوده و باعث تحمل بیشتر آنها در محیط های مختلف و گاه چالش برانگیز در یک اقلیم متغیر می باشد.

 

جزئیات این پژوهش در مجله Nature Communications قابل مشاهده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha