متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۹/۲۶

تعداد بازدید : ۱۱۲

تعداد رای : ۱

افزایش طول عمر با فعالیت بدنی در دوره پیری

نتیجه پژوهش گروهی از دانشمندان در دانشگاه هاروارد نشان می‌ دهد که فعالیت بدنی در دوره کهنسالی می‌تواند به افزایش طول عمر کمک کند.

به گفته محققان فعالیت بدنی در سنین بالا می‌تواند به روندی کمک کند که از سرعت تحلیل رفتن اعضای بدن به صورت مرحله به مرحله می‌کاهد. به این ترتیب فعالیت بدنی به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت نوع دوم و برخی از انواع سرطان کمک خواهد کرد. نتیجه بررسی‌ های زیست‌شناسان تکاملی و زیست پزشکان درباره ارتباط فعالیت بدنی و طول عمر افراد در هفته نامه «پی ان ای اس» (مقالات آکادمی علوم ایالات متحده آمریکا) منتشر شده است.

 

دنیل ای لیبرمن، زیست‌شناس در دانشگاه هاروارد می‌گوید: «این تفکر در جوامع غربی گسترش یافته که طبیعی است هر چه پیرتر می‌شویم سرعتمان کمتر شود، کمتر کار کنیم و بازنشسته شویم.». او می‌افزاید: «پیام ما خلاف این است: هر چه پیرتر می‌شویم این امر اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند که از نظر بدنی فعال باقی بمانیم.»

 

به گفته پژوهشگران هاروارد کاهش سطح فعالیت بدنی همزمان با بالا رفتن سن، احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد و در نهایت منجر به کاهش طول عمر می‌شود.

 

از سوی دیگر به گفته دانشمندان مهمترین فایده انجام فعالیت بدنی در سنین بالا افزایش طول دوره سلامت بدن است. طول دوره سلامت به دوره‌ای از زندگی انسان اطلاق می‌شود که افراد در آن دوره سطح سلامت بالایی دارند. به گفته محققان انجام فعالیت بدنی در سنین بالا از دو طریق می‌تواند به سلامت فرد کمک کند. از یک سو فعالیت بدنی از روندی که می‌تواند برای سلامت جسمی فرد مشکل‌‌آفرین باشد (مانند ذخیره چربی در بدن) جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر فعالیت بدنی به روند ترمیم بدن و حفظ کارایی آن کمک می‌کند.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha