متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۱۰/۱۲

تعداد بازدید : ۲۲۵

تعداد رای : ۴

هیدروژل ها بعنوان پانسمان های جدید

در این مقاله کاربرد هیدروژل‌های چند منظوره با قابلیت نوردرمانی در درمان زخم های متعدد از جمله زخم های عفونی و دیابتی بحث شده است. نتایج این پژوهش که توسط محققانی از کشورمان انجام شده است در آخرین شماره نشریه ACS Nano منتشر شده است.

اخیرا نوردرمانی کاربردهای بسیار چشم گیری در درمان انواع زخم ها مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر روش های زیادی جهت درمان زخم ها استفاده می شود که هر کدام ممکن است معایبی داشته باشند. در این مقاله هیدروژل ها به دلیل داشتن خواص بی نظیر بعنوان پانسمان های جدید در ترمیم زخم معرفی شده است. علاوه بر این ترکیب نور درمانی و استفاده از هیدروژل ها در فرایند ترمیم زخم مورد بحث و انتقاد قرار گرفته و نگره های جدید در آینده این حوزه بیان شده است.

 

نور بعنوان ابزاری مهم در طب مدرن معرفی شده و به ویژه، نوردرمانی بعنوان یک ابزار مهم در پیشگیری از عفونت زخم و ارتقای ترمیم زخم معرفی شده است. هیدروژل ها به دلیل خواص متعدد ازجمله ساختار متخلخل، زیست تخریب پذیری بالا، قابلیت جذب زیاد آب، کاربرد فزاینده‌ای در پزشکی بازساختی، به‌ویژه در زمینه ترمیم زخم استفاده شده اند.  در این مقاله انواع هیدروژل‌های چند منظوره ترکیب شده با حساس کننده های نوری مختلف از جمله نانوساختارها، سولفیدها و اکسیدها های فلزی، چالکوژنید های فلزی، فسفر سیاه، پلیمرهای مزدوج و مولکول کوچک آلی برای ترمیم زخم معرفی شده است. علاوه بر این کاربرد هیدروژل‌های با قابلیت نوردرمانی در درمان های ترکیبی انواع زخم ها از جمله زخم های عفونی و دیابتی و همچنین چالش های آینده در این حوزه تحقیقاتی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

 

این پژوهش نتیجه همکاری مشترک محققان کشورمان با محققان چینی بوده است که اعضای تیم ایران شامل عزیز ملکی، شایسته بوچانی، وحیده نصرتی و محمد علی شهبازی است. برای مشاهده جزئیات این پژوهش در نشریه ACS Nano، لینک مقاله را کلیک نمایید.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha