متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۱۰/۲۵

تعداد بازدید : ۱۹۴

تعداد رای : ۱

وجود بیماری مشترک انسان و دام از دوران نئاندرتال‌ها

دانشمندان در حین بررسی مجدد یک فسیل نئاندرتال، متوجه یکی از اولین نمونه‌های سرایت بیماری از حیوان به انسان شدند. این فسیل که به «پیرمرد لاشاپل» معروف است، در سال ۱۹۰۸ در غاری در نزدیکی دهکده فرانسوی «لا شاپل او سن» کشف شد.

به گفته محققان، این اولین فسیل تقریبا کامل انسان ماقبل تاریخ است که تاکنون کشف شده و بیش از همه موارد دیگر مطالعه و بررسی شده است.

 

مطالعات قبلی نشان داد که این انسان حدود ۵۰ هزار سال پیش، در اواخر دهه ۵۰ یا ۶۰ زندگی خود مرده است و استئوآرتریت پیشرفته (شایع‌ترین نوع آرتروز)، در ستون فقرات و مفصل ران خود داشته است، اما همه بدشکلی‌های اندام او را نمی‌توان با ساییدگی ناشی از آرتروز توضیح داد.

 

در مطالعه جدید دانشمندان دریافتند که برخی از این تغییرات بیماری‌گون، به دلیل التهاب ناشی از بیماری باکتریایی تب مالت بوده است. به گفته سازمان بهداشت جهانی، این بیماری گاوها را مبتلا می‌کند و انسان‌ها در تماس مستقیم با حیوانات آلوده به آن، مبتلا می‌شوند. دانشمندان در ضایعات بیماری‌زا و فرسایش در نمونه ستون فقرات این انسان باستانی که به همان دسته آدم‌سان انسان امروزی تعلق دارد، نشانه‌های مشخصی از تب مالت را یافتند. 

 

دانشمندان در گزارش خود نوشتند: «این نشان‌دهنده اولین شواهد مطمئن از این بیماری مشترک انسان و دام در تکامل آدم‌سانان است.»

 

تب مالت، که امروزه هنوز هم شایع است، باعث تب، درد عضلانی، و تعریق شبانه می‌شود که از هفته‌ها تا سال‌ها طول می‌کشد. محققان حدس می‌زنند که این بیماری ممکن است از طریق قصابی یا خوردن گوشت خام حیوان، به نئاندرتال‌ها منتقل شده باشد.

 

در بسیاری از موارد، این بیماری همچنین می‌تواند باعث درد مفاصل و التهاب بیضه‌ها شود که ممکن است منجر به ناباروری و نیز التهاب دریچه‌های قلب شود که شایع‌ترین علت مرگ بر اثر تب مالت است.

 

تب مالت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود. ابولا و کرونا نیز از دیگر نمونه‌های این رده از بیماری‌ها هستند.

 

بر اساس این مطالعه، باکتری‌هایی که باعث تب مالت می‌شوند، در شمار وسیعی از حیات وحش، از جمله گوسفند وحشی، بز، گاو، گاومیش کوهان‌دار اروپایی، گوزن شمالی و گراز وحشی، یعنی همان حیواناتی که اجزای مهم رژیم غذایی نئاندرتال‌ها محسوب می‌شوند، گزارش شده است.

 

اما از آنجایی که «پیرمرد لاشاپل» تا ۶۰ سالگی عمر کرده است (که در آن دوره، سنی بسیار بالا بوده است)، محققان گمان می‌کنند که او ممکن است به نوع خفیف‌تری از این بیماری مبتلا شده بوده باشد.

 

نتایج این تحقیق در ماه گذشته در نشریه Scientific reports منتشر شد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha