متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۲/۲۴

تعداد بازدید : ۲۲

تعداد رای : ۱

درمان سرطان به کمک ویروس های محافظت شده

ویروس‌های آنکولیتیک متعددی به‌عنوان راهکارهای درمانی سرطان در کارآزمایی‌های بالینی در حال بررسی هستند، باوجوداین بیشتر آن‌ها از نقص تضعیف‌کننده‌ای رنج می‌برند. ویروس‌های آنکولیتیک محافظت‌نشده که در گذشته استفاده می‌شدند به‌سرعت به‌وسیله سیستم ایمنی بیمار از بین می‌رفتند. این امر توانایی درمانی آن‌ها را محدود می‌کرد.» اکنون این ویروس ها محافظت شده و سپس برای درمان سرطان به کار برده می شوند.

دکتر بوریس مینو (Boris Minev)، رئیس بخش پزشکی و علمی در کالیدی بایوتراپیوتیکس (Calidi Biotherapeutics) در سن دیگو می‌گوید: «رویکرد ما سازوکار یک اسب تروآ است که برای محافظت از ویروس‌های آنکولیتیک در برابر غیرفعال شدن به‌وسیله سیستم ایمنی بدن از سلول‌های بنیادی استفاده می‌کند.» به گفته وی این امر به ویروس اجازه می‌دهد ابتدا درون سلول‌های بنیادی تکثیر و بیان ژن خود را آغاز کند و پس‌ از آن آزاد شده و به شکل مؤثری ریز محیط تومور (tumor microenvironment) را دگرگون کرده و واکنش ضد توموری را پس از آزاد شدن القا می‌کند.

 

مینو به‌عنوان نمونه به رویکرد کالیدی در کارآزمایی بالینی فاز نخستی اشاره می‌کند. به گفته وی در این بررسی، سلول‌های بنیادی عصبی تجهیز شده با یک آدنوویروس آنکولیتیک (سلول‌هایی که ویروس در آن بارگذاری شده است)«ایمنی و علائم اثربخشی را در بیماران مبتلا به گلیوبلاستومای تازه تشخیص داده‌شده» ایجاد کردند.

 

البته این روش را می‌توان برای طیف وسیعی از سرطان‌ها به کار برد. شرکت کالیدی همچنین در حال کار روی درمان‌های سرطان پستان، ملانوما و سرطان‌های سلول سنگفرشی سر و گردن است. شرکت کالیدی برای فراوری زیستی با چندین چالش مواجه است: تکثیر ویروس و سلول‌های بنیادی و سپس کنترل فرآیندهای بارگذاری مؤثر ویروس. آن‌گونه که مینو اشاره می‌کند: «سلول‌های بنیادی تجهیز شده با ویروس‌های آنکولیتیک به شکل یک تک ویال تولید می‌شوند.»

 

علیرغم چالش‌های کنترل این تعداد بسیار زیاد از فرآیندهای زیستی، این کار نتیجه‌بخش است. آن‌طور که مینو می‌گوید، «اثر ترکیبی رساندن کارآمد مبتنی بر سلول و توانمندسازی ویروس، ریشه‌کنی مستقیم سلول‌های سرطانی به‌وسیله ویروس‌های آنکولیتیک و القای ایمنی ضد تومور نه‌تنها در محل تزریق‌شده تومور بلکه در محل‌های متاستاز داده تومور در دوردست، مسئول اثربخشی ضد توموری قوی این رویکرد هستند.» ایجاد درمان‌های سرطان مبتنی بر سلول همیشه با چالش‌هایی در فراوری زیستی همراه است. بااین‌حال، آینده چنین درمان‌هایی می‌تواند پیچیدگی فراوری زیستی را حتی بیشتر افزایش دهد. با این اوصاف، مواجهه با این چالش می‌تواند درمان‌های بسیار مؤثرتری را برای سرطان ایجاد کند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha