متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۳/۰۷

تعداد بازدید : ۱۳۰

تعداد رای : ۱

دوری کردن پشه ها از آفت کش ها

پشه‌ها می‌توانند پس از یک بار قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها یاد بگیرند که از آن‌ها دوری کنند. این موضوع یعنی آفت‌کش‌های کنونی ممکن است به‌اندازه‌ای که فکر می‌کردیم در برابر حشرات مؤثر نباشند.

هرساله میلیون‌ها نفر به بیماری‌هایی مانند مالاریا (Malaria)، زیکا (Zika)، تب دنگی (Dengue) و تب نیل غربی (West Nile fever) مبتلا می‌شوند که تمامی این بیماری‌ها به‌وسیله پشه‌ها منتقل می‌شوند. آفت‌کش‌ها ابزار رایجی برای کنترل جمعیت پشه‌ها هستند، اما با گذشت زمان این حشرات نسبت به آن‌ها مقاوم‌تر می‌شوند.

 

این مقاومت به دلیل طیفی از عوامل از جمله تغییرات زیستی در پشه‌ها به وجود می‌آید. فردریک تریپت (Frédéric Tripet) در دانشگاه کییل (Keele) در انگلستان و همکارانش تصمیم گرفتند بررسی کنند که آیا پشه‌ها نیز می‌توانند از آفت‌کش‌ها دوری کنند یا خیر. پژوهشگران در آزمایشگاه دو گونه پشه Aedes aegypti و Culex quinquefasciatus را در معرض دوزهای غیر کشنده از پنج آفت‌کش متداول قرار دادند. حدود ۲۰۰ پشه را در معرض هر آفت‌کش قرار داده شدند و تمامی این پشه‌ها ماده بودند. پس‌ از اینکه پشه در معرض آفت‌کش‌ها قرار گرفتند دو آزمایش روی آن‌ها انجام شد. در آزمایش نخست، حشرات در جعبه‌ای قرار داده می‌شدند که در انتهای دیگر آن غذا قرار داشت. پشه‌ها و غذا به‌وسیله یک توری از هم جدا شده بودند. این توری آغشته به همان آفت‌کشی شده بود که پشه‌ها قبلاً در معرض آن قرار گرفته بودند. تنها ۱۵ درصد از پشه‌های A. aegypti و ۱۲ درصد از پشه‌های C. quinquefasciatus که پیش‌تر در معرض آفت‌کش قرار گرفته بودند، از توری عبور کردند. درحالی‌که به ترتیب ۵۷ درصد و ۵۴ درصد از پشه‌هایی که قبلاً در معرض آفت‌کش قرار نگرفته بودند از توری عبور کردند.

 

در آزمایش دوم، پژوهشگران به پشه‌ها امکان دادند یا در ظرفی بمانند که بوی آفت‌کشی را می‌داد که در معرض آن قرار گرفته بودند یا در ظرفی آغشته به یک ماده کنترل قرار بگیرند. آن‌ها دریافتند پشه‌هایی که از قبل در معرض آفت‌کش قرار گرفته بودند، بسیار بیشتر از پشه‌هایی که در معرض آفت‌کش‌ها قرار نگرفته بودند، در ظرف فاقد آفت‌کش می‌ماندند.

 

این یافته‌ها نشان می‌دهد که پشه‌ها می‌توانند مقاومت رفتاری در برابر آفت‌کش‌ها را بیاموزند. تریپت می‌گوید: «نکته بسیار جالب این است که پشه‌ها اثرات نامطلوب آفت‌کش‌ها را احساس می‌کنند.» وی می‌افزاید: «آن‌ها می‌توانند درک کنند که ناخوش هستند و باید از این تجربه دوری کنند.» تریپت امیدوار است این یافته‌ها به شکل بخشیدن به راه‌کارهای جدید برای مدیریت پشه‌ها کمک کند. به‌عنوان‌مثال، وی پیشنهاد می‌کند که اگر آفت‌کش‌ها با بوهای دیگری که برای پشه‌ها جذاب است ترکیب شوند، آن‌ها در یادگیری رفتار اجتنابی کندتر عمل می‌کنند.

 

نتایج این پژوهش در نشیریه Scientific Reports  به چاپ رسیده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha