متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۵/۱۷

تعداد بازدید : ۱۷۴

تعداد رای : ۲

دومین زن پس از مریم میرزاخانی، برنده جایزه فیلدز شد

چهار ریاضی‌دان شامل یک زن و سه مرد روز سه‌شنبه ۱۴ تیر جایزه معتبر «فیلدز» در ریاضیات را در مراسمی در شهر هلسینکی فنلاند دریافت کردند.

مدال فیلدز عالی‌ترین نشان برای تقدیر از دانشمندان حوزه ریاضی در جهان است که از آن به عنوان نوبل ریاضیات نیز نام برده می‌شود. این جایزه هر چهار سال یکبار به چهار دانشمند حوزه ریاضی که کمتر از چهل سال داشته باشند اهدا می‌شود.

 

مارینا ویازوفسکا از اوکراین دومین زن پس از مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی است که در تاریخچه ۸۰ ساله اهدای مدال فیلدز این جایزه را به خود اختصاص می‌دهد. هوگو دومینیل کوپن از فرانسه، جون هو از آمریکا و جیمز مینارد بریتانیا دیگر برندگان امسال این جایزه بودند. خانم ویازوفسکا ۳۷ سال پیش در اوکراین که در آن زمان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی به شمار می‌رفت به دنیا آمد. او از سال ۲۰۱۷ استاد دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان در سوئیس است. هیئت داوران اعلام کرده است که وی به دلیل حل یک مسئله هندسی «که برای چندین قرن لاینحل مانده بود»، این جایزه را دریافت کرده است. به گفته این هیئت، روش اثبات ابداعی‌ مارینا ویازوفسکا توانسته است مسئله فضاپرکنی با کُره (sphere packings) را حل کند. این قضیه ریاضی که معمولا با عنوان «مسئله فروشنده پرتقال» شناخته می‌شود، از قرن شانزدهم فکر ریاضیدانان جهان را به خود مشغول کرده بود.

 

مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی در سال ۲۰۱۴ اولین زنی بود که برنده مدال فیلدز شد. وی سه سال پس از دریافت این جایزه بر اثر بیماری سرطان درگذشت.


هوگو دومینیل-کوپن، ریاضیدان ۳۶ ساله فرانسوی و استاد دانشگاه ژنو، از دیگر برندگان جایزه فیلدز ۲۰۲۲ به شمار می‌رود که برای تحقیقات پیشگامانه‌اش در زمینه ریاضیات انتقال فاز این جایزه را به خود اختصاص داده است. 

 

جون ها، ریاضیدان ۳۹ ساله و استاد دانشگاه پرینستون، یکی دیگر از برندگان فیلدز امسال برای پژوهش‌هایش در زمینه هندسه جبری جایزه را دریافت کرد و جیمز مینارد، ریاضیدان ۳۴ ساله و استاد دانشگاه آکسفورد، نشان فیلدز را به خاطر دستاوردهایش در زمینه نظریه اعداد به خود اختصاص داد.

 

در عمر اهدای جایزه فیلدز علاوه بر خانم میرزاخانی در سال ۲۰۱۴، کوچر بیرکار از ایران نیز در سال ۲۰۱۸ موفق به دریافت این جایزه شده است.

 

نشان نمادین فیلدز که روی آن تصویر نیمرخی از ارشمیدس حک شده است به همراه مبلغ ۱۵ هزار دلار کانادا به برندگان این جایزه اهدا می‌شود.

 

اهدای جوایز امسال در جریان کنگره بین‌المللی ریاضیدانان صورت گرفت.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha