متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۵/۲۹

تعداد بازدید : ۱۴۹

تعداد رای : ۱

گرمتر بودن مغز نسبت به سایر اعضای بدن

بر اساس مطالعه‌ای جدید، مغز انسان سالم می‌تواند گرم‌تر از آن چیزی باشد که ما تاکنون تصور می‌کردیم و این گرما در زنان به حدود ۴۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

به گفته نینا ریچورزک (Nina Rzechorzek) در آزمایشگاه زیست‌شناسی مولکولی MRC در کمبریج بریتانیا، این یافته‌ها می‌تواند چگونگی مدیریت پزشکی افراد دچار آسیب‌های مغزی را تغییر دهد. وی می‌گوید: «این یافته دیدگاه دیگری در مورد چگونگی کارکرد مغز به ما می‌دهد.»

 

به‌طورکلی دمای طبیعی مغز با دمای بقیه بدن یکسان و حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد فرض می‌شود، اما ما هیچ راهی برای اطمینان از این میزان نداشتیم. ممکن است بتوان در مغز افرادی که سر آن‌ها آسیب دیده‌ است حسگرهای دمایی بسیار حساس قرار داد، اما این کار برای افرادی که به دلایل پزشکی نیازی به پایش دمای مغزشان ندارند انجام نمی‌شود. گروه ریچورزک روش نسبتاً جدید به نام طیف‌سنجی تشدید مغناطیسی (Magnetic Resonance Spectroscopy) را به کار گرفت که از دستگاه‌های MRI برای اندازه‌گیری دمای بخش‌های مختلف مغز استفاده می‌کند. این گروه دمای مغز ۴۰ فرد سالم بررسی کردند. از این ۴۰ نفر نیمی زن بودند. این نخستین باری بود که از این روش برای اندازه‌گیری تغییرات دمای مغز در طول روز استفاده شد. 

 

دمای مغز از ۳۶/۱ درجه سانتی‌گراد تا ۴۰/۹ درجه سانتی‌گراد متغیر بود و میانگین آن ۲/۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از دمای بدن ثبت‌شده در دهان بود. بنا به گفته ریچورزک این امر منطقی است زیرا مغز از نظر سوخت‌وساز بسیار فعال است. بالاترین خوانش دما از تالاموس (Thalamus) به دست آمد. این بخش یکی از عمیق‌ترین بخش‌های مغز است و ممکن است کمتر به‌وسیله رگ‌های خونی این اندام خنک شود. ریچورزک می‌گوید: «مرکز گرم‌تر است.» همچنین این گروه دریافت که مغز در شب حدود ۰/۹ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر است. این خنک‌تر بودن ممکن است به این دلیل باشد که هنگامی‌که ما می‌خوابیم جریان خون بیشتری در این اندام وجود دارد.

 

مغز زنان مورد مطالعه در مقایسه با مردان، ۰/۴ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر بود. ریچورزک می‌گوید که پزشکان گاهی اوقات تلاش می‌کنند دمای بدن افرادی را که دچار آسیب مغزی شده‌اند کاهش دهند؛ زیرا نگرانند که دماهای بالا آسیب‌رسان هستند. این رویکرد ممکن است نیاز به تجدیدنظر داشته باشد. وی می‌گوید: «ما فرض می‌کنیم که به‌عنوان نمونه دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد غیرعادی است، اما هیچ مدرکی نداریم که این را به ما بگوید.»

 

نتایج این پژوهش در نشریه Brain به چاپ رسیده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha