متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۵/۳۱

تعداد بازدید : ۴۲۴

تعداد رای : ۱۰

مروری بر ساختارهای متخلخل به عنوان نسل جدیدی از کاتالیست های ناهمگن

در مقاله ای که توسط محققان دانشگاه زابل در نشریه Chemical Society Reviews به چاپ رسیده است، واکنش های فعال سازی پیوند C-H مورد بررسی قرار گرفته اند که واکنش های مدرن برای تشکیل مستقیم پیوندهای کربن-کربن از طریق شکست پیوند کربن-هیدروژن (مهمترین پیوند در شیمی آلی) می باشند. واکنش های سنتی نیازمند ترکیبات هالوژنه یا عامل دار برای تشکیل این پیوند می باشند.

واکنش های فعال سازی پیوند C-H، واکنش های مدرن برای تشکیل مستقیم پیوندهای کربن-کربن از طریق شکست پیوند کربن-هیدروژن (مهمترین پیوند در شیمی آلی) می باشند. واکنش های سنتی نیازمند ترکیبات هالوژنه یا عامل دار برای تشکیل این پیوند می باشند. اگرچه عامل دار کردن پیوند C-H ساده به نظر می رسد، اما نیاز به استفاده از کاتالیست های بسیار فعال و انتخابی دارد. اخیراً، این واکنش ها با استفاده از مواد متخلخل مانند چارچوب‌های فلزی-آلی کریستالی (MOFs)، چارچوب‌های آلی کووالانسی (COFs) و همچنین پلیمرهای آلی متخلخل (POPs) به عنوان کاتالیزورهای ناهمگن جدید و موثر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

 

در این مقاله مروری، یکی از پیشرفته‌ترین واکنش ها در شیمی آلی، فعال سازی و عامل دار کردن پیوند C-H (از جمله اکسیداسیون C-H، هیدروژن زدایی، هالوژناسیون، بوریلاسیون و سایر تشکیلات پیوند C-X) کاتالیزشده با ترکیبات متخلخل داری اتصال دهنده های آلی مانند چارچوب‌های فلزی-آلی کریستالی، چارچوب‌های آلی کووالانسی و همچنین پلیمرهای آلی متخلخل مورد بحث و بررسی قرار می گیرند. همچنین به ارائه جزئیات در مورد شیمی گزینی، ناحیه گزینی، استریوگزینی، عملکرد این کاتالیست ها با سایر کاتالیست ها، محدودیت ها و چالش های موجود در این حوزه پرداخته شده است.

 

این مقاله توسط صبا دلیران (محقق پسادکتری، دانشگاه زابل)، علیرضا اویسی و مصطفی خواجه (هیأت علمی دانشگاه زابل) و با همکاری دانشگاه های اسپانیا (دانشگاه پلی تکنیک والنسیا، دانشگاه مادرید و دانشگاه کوردوبا) در نشریه Chemical Society Reviews با ضریب تاثیر 60، به چاپ رسیده است.

 

برای مشاهده جزئیات مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha