متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۰۵/۲۷

تعداد بازدید : ۱۰۰۷۵

تعداد رای : ۱۰

مرجعیت علمی به چه معناست؟

مرجعیت علمی ایران بمعنای مراجعه‌ی جهانی به منابع علمی تولید شده توسط دانشمندان و متخصصان ایرانی و شناسایی آنها به عنوان صاحب نظریه و سبک علمی.


جایگاه مرجعیت به معنای مراجعه ی مستمر دیگران به یک فرد یا سازمان است که در نتیجه ی برنامه ریزی بلندمدت و پشتکار جدی حاصل می شود. وقتی صحبت از مرجعیت علمی و فناوری ایران می کنیم یعنی باید متخصصان همه ی کشورها، در کارهای علمی و فناوری خود به ایرانیان مراجعه کنند و در بهترین وضعیت، حتی مایل باشند که ابتدا زبان فارسی را یاد بگیرند.

رسیدن این جایگاه یک رویکرد 50 ساله است که در کشور از سال 1385 با چشم اندازسازی انجام شده توسط رهبر انقلاب آغاز شده است؛ یعنی 1435 هجری شمسی. مهمترین ویژگی تمدن جدید ایرانی اسلامی در آن سالها باید مرجعیت علمی و فناوری ایران باشد.

مرجعیت علمی

تعریف: مراجعه‌ی جهانی به منابع علمی تولید شده توسط دانشمندان و متخصصان ایرانی و شناسایی آنها به عنوان صاحب نظریه و سبک علمی

مهمترین شاخص های این جایگاه عبارتند از:

   *  دانشمندان ایرانی که در سطح اول علم جهان ظاهر می شوند و به عنوان صاحب نظریه شناخته می شوند.
   *  انتشارات علمی ایرانیان به زبان های رایج علمی
   *  انتشارات زبان فارسی مورد استناد در جهان
   *  برندگان جوایز معتبر بین المللی مانند نوبل، کاولی؛ فیلدز و مصطفی (ص)، .....

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

0 0

کارشناس استاندارد - ‏۱۳۹۷/۰۵/۱۳

با سلام امروزه هرکشوری مستلزم اثبات توانمندیهای خود در اندازه شناسی به عنوان مرجعیت علمی در مقایسات بین آزمایشگاهی است.

پاسخ
6 0

حجت فرهانیان - ‏۱۳۹۴/۰۸/۱۹

با سلام در کشوری که هنوز مرجعیت اندازه گیری وجود ندارد چگونه میتواند برای دانشمندان جهانی نسخه بپیچد ؟چرا راه را گم کرده ایم و کمی به تعهدات خود در جامعه جهانی که همان کنوانسیون متر برای اعتبار بخشی به تمام اندازه گیریها است توجه نمیکنیم و انتظار داریم جهان به مقالات علمی توسط دانشمندانی که در حوزه های علمی بدون اعتبار داشتن تجهیزات اندازه گیری در دانشگاه ها و آزمایشگاه ها استناد نمایند آخر مگر میشود این همه در جهل مرکب باشیم و تولید مقاله علمی کنیم که فقط در حوزه نظری شاید مقبول افتد و در بوته آزمایشات فنی آنرا نشاید.

پاسخ