متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۴/۱۲/۰۵

تعداد بازدید : ۶۰۲۶

تعداد رای : ۸

لیست مجلات برتر natureindex سال 2015

نیچر ایندکس با هدف ارائه ی الگویی برای مشخص کردن پژوهشهای با کیفیت با انتخاب 68 مجله، کشورها، مراکز علی و محققان را مورد ارزیابی قرار داده است .

نیچر ایندکس با هدف ارائه ی الگویی برای مشخص کردن پژوهشهای با کیفیت در سراسر جهان راه اندازی شده است. برای این کار ابتدا 68 مجله توسط دو گروه از دانشمندان مستقل به رهبری دو دانشمند بزرگ انتخاب شدند. 


در ادامه این 68 مجله به عنوان مبنای کار برای امتیاز دهی به پژوهشگران و موسسات و دانشگاهها در نظر گرفته شد. به طوری که با چاپ هر مقاله در این مجله ها امتیازهای ویژه ای در نظر گرفته می شود. با جمع کردن این امتیازها در یک دوره ی مشخص می توان موسسات علمی را با یکدیگر مقایسه کرد. 


به طور کلی نیچر ایندکس از سه مقیاس برای امتیاز دهی استفاده می کند. ساده ترین آن AC است. اگر حداقل یک نویسنده ی مقاله از کشوری یا وابسته به موسسه ی خاصی باشد 1 امتیاز برای AC آن محسوب می شود. این شاخص می تواند 1 یا 100 نویسنده را در نظر بگیرد و این بدین معناست که امتیاز AC می تواند بین چند کشور و موسسه پخش شود. 
برای درک بهتر تاثیر کشورها و موسسه ها و همچنین برای از بین بردن امکان شمارش مجدد یک مقاله، شاخص FC معرفی شده است که در آن امتیاز مقاله ها را به تعداد نویسندگان تقسیم می کنند. 


به طور مثال اگر کل FC برای یک مقاله 1 باشد و این مقاله 10 نویسنده داشته باشد امتیاز FC هر کدام 0.1 خواهد بود. مقیاس سوم WFC است که وزن 0.2 را به مقاله هایی که در چهار مجله ی بزرگ در حوزه ی اختر فیزیک و ستاره شناسی منتشر می شوند، اختصاص می دهد تا بدین وسیله حجم بسیار زیادی از مقاله هایی که در این حوزه نسبت به بقیه ی حوزه ها چاپ می شود را نرمال کند.


واضح است که مقیاس مناسب برای استفاده، بستگی به نوع نیاز استفاده کننده دارد. تاکید می شود که این امتیازها فقط برای مقاله هایی که در لیست 68 مجله ی برتر قرار دارند لحاظ می شود. در پایگاه رایگان نیچر ایندکس natureindex.com به هر سه مقیاس میتوان دسترسی داشت. 


نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha