متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۷/۱۱/۰۲

تعداد بازدید : ۶۴۱۲

تعداد رای : ۵

معرفی برندگان نوبل فیزیک 2018

بسیاری از فیزیکدانان با یک آرزو هر روز به کار خود ادامه می‌دهند؛ قرار گرفتن در کنار نام‌هایی چون آلبرت انیشتین و نیلز بور و دیگر نوابغ فیزیک به عنوان برنده‌ی جایزه‌ی نوبل رویایِ شیرینِ بسیاری از دانشمندان است. گرچه معروف‌ترین نام‌های برنده‌ی نوبلِ فیزیک، فیزیکدانان تئوری مانند دیراک و فاینمن بوده‌اند اما بیشترین تعدادِ برندگان را فیزیکدانانِ ماده-چگال تشکیل می‌دهند. این سنت همچنان ادامه داشته و برندگان نوبلِ سال 2018 در فیزیک به پژوهشگران اپتیک و لیزر تعلق گرفت.

 

نزدیک به دو سوم از برندگانِ نوبل فیزیک را فیزیک‌دانان تجربی تشکیل می‌دهند. فیزیکدانان تئوری معمولا اگر تئوری‌های تکان‌دهنده‌ای هم داشته باشند باید صبر کنند تا فناوری لازم برای آزمایش آن تئوری در سالیان بعد گسترش پیدا کند و این پروسه می‌تواند بسیار طولانی و گاهی بعد از مرگ یک فیزیکدان اتفاق بیافتد. با این حال، آرتور آشکین فیزیک‌دانِ لیزر با 95 سال سن، مسن ترین دریافت کننده‌ی جایزه‌ی نوبل تا به امروز به‌حساب می‌آید.

 

تعداد مقالات منتشر شده توسط فیزیک‌دانان معیار خوبی برای احتمال بردن جایزه‌ی نوبل توسط آنها نیست. با اینکه جرارد رومو با 436 مقاله تعداد مقاله‌های زیادی چاپ کرده است اما آرتور آشکین و دونا استریکلند بیشتر از به‌ترتیب 31 و 42 مقاله چاپ نکرده‌اند. حتی بسیاری از اینکه دونا استریکلند در هنگام دریافت جایزه‌ی نوبل به رتبه‌ی پروفسوری در دانشگاه نرسیده بود متعجب شدند. اما با نگاهی به برندگان جایزه‌ی نوبل درمیابیم که به‌طور میانگین این برندگان در حدود 9 مقاله در سال به چاپ می‌رسانند. اما در هر صورت تعداد کل ارجاعات به مقالات برندگان نوبل همواره عدد قابل توجهی است.

 

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha