متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۸/۱۰/۱۸

تعداد بازدید : ۶۶۱۹

تعداد رای : ۳

باتری یون لیتیم، برنده نوبل شیمی 2019

کمیته نوبل، جان بی گوداناف، ام استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو را برای توسعه‌ی باتری‌های لیتیمی به عنوان برنده نوبل شیمی در سال 2019 معرفی کرد. این باتری‌های سبک و قابل شارژ برای تکنولوژیِ ابزارهای الکترونیکیِ قابل حمل که امروزه فراگیر شده، حیاتی است.

اغراق آمیز نیست اگر بگوییم که باتری یون-لیتیم جهان امروزی را دگرگون کرده است. انقلابی که در ابزارهای مدرن قابل حمل صورت پذیرفته و تامین انرژی وسایلی که به صورت روزمره در محل کار، هنگام مطالعه، برقراری ارتباط جمعی، و ... از آنها استفاده می کنیم مرهون باتری یون-لیتیم است.

 

توسعه این باتری ها در دهه ۱۹۷۰ شروع شد، زمانی که ویتینگهام نمونه اولیه (غیرتجاری) این باتری را با معرفی دی سولفید تیتانیم به عنوان ماده قطب مثبت (کاتد) و لیتیم فلزی به عنوان ماده قطب منفی (آند) عرضه کرد.

 

گام بزرگ دیگر در زمینه توسعه باتری های یون-لیتیم توسط گوداناف برداشته شد. او با معرفی کبالت اکسید به عنوان ماده قطب مثبت، ولتاژ باتری را تقریبا دو برابر کرده و به ۴ ولت افزایش داد. بهبودی که گوداناف در عملکرد قطب مثبت ایجاد کرد این امکان را فراهم ساخت تا موادی با قابلیت بالاتر از لیتیم فلزی در قطب منفی به کار گرفته شوند.

 

این تحول را یوشینو با معرفی کک نفت که یک ماده کربنی است که لیتیم می تواند در بین لایه های آن جای گیری کند، ایجاد کرد. لذا باتری های نوین یون-لیتیم که به باتری های صندلی گهواره ای شهرت دارند و در هر دو قطب آنها از مواد با خاصیت جای گیری استفاده شده اند توسعه یافتند که بسیار پایدارتر و ایمن تر برای استفاده‌های روزمره هستند.

 

به پاس این تلاش های ارزشمند و تحول آفرین، جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ به این سه دانشمند فرهیخته تعلق گرفت.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha