متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۹/۰۶/۱۶

تعداد بازدید : ۴۷۷۷

تعداد رای : ۲

برندگان نوبل پزشکی 2019

ویلیام جی کائلین جونیور، سر پیتر جی راتکلیف و گرگ ال اسمنزا موفق شدند نوبل پزشکی ۲۰۱۹ را دریافت کنند. این دانشمندان برای اکتشافات خود درباره چگونگی فرایند احساس کردن و سازگاری سلول‌ها با میزان اکسیژن برنده این جایزه شدند.

قرن‌ها است که انسان اهمیت بنیادین اکسیژن را درک کرده است اما اینکه سلول‌ها چگونه خود را با تغییرات سطح اکسیژن وفق می دهند، ناشناخته بود. نوبل پزشکی امسال به تحقیقاتی اعطا شده که نشان دهنده مکانیسم فرایند وفق دادن مولکول‌ها با سطوح مختلف ذخایر اکسیژن است. سنجش میزان اکسیژن اهمیت زیادی در علم پزشکی دارد و مسیر را برای ایجاد استراتژی‌های مختلف در جهت مقابله با سرطان، نوعی کم خونی( آنمی ) و بسیاری از بیماری‌های دیگر فراهم کرده است.

 

این دانشمندان در حقیقت یک فرایند مولکولی شناسایی کرده اند که  فعالیت ژن‌ها در واکنش به سطوح مختلف اکسیژن را تنظیم می‌کند. اکتشافات نوین برندگان جایزه نوبل پزشکی امسال در حقیقت مکانیسمِ یکی از حیاتی ترین فرایندهای سازگاری حیات را نشان می دهد. این مکانیسم‌ها مبنایی برای درک انسان از چگونگی تاثیرگذاری میزان اکسیژن بر متابولیسم سلولی و فعالیت های فیزیولوژیکی را نشان می‌دهند. این اکتشافات همچنین به کشف استراتژی‌هایی برای مقابله با کم‌خونی، سرطان و بیماری‌های دیگر منجر می‌شود.

 

 به گفته کمیته نوبل، یافته‌های این سه دانشمند، راه را برای استراتژی‌های نویدبخشی در مبارزه با کم خونی، سرطان و بسیاری بیماری‌های دیگر باز کرده است. مبلغ جایزه که بین سه دانشمند تقسیم می‌شود ۹۱۳ هزار دلار است. نوبل پزشکی و فیزیولوژی هر سال اولین نوبلی است که برنده‌اش اعلام می‌شود.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha