متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۳۹۹/۱۱/۰۵

تعداد بازدید : ۶۴۰۸

تعداد رای : ۲

کشف ویروس هپاتیت سی، برنده نوبل پزشکی ۲۰۲۰

برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ کاشفان ویروس هپاتیت C هستند. بر این اساس، هاروی آلتر و چارلز رایس، دو دانشمند آمریکایی و مایکل هوتون بریتانیایی موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی۲۰۲۰ شدند. اکتشاف این دانشمندان پس از کشف ویروس هپاتیت A و B بعنوان کشفی بسیار بزرگ شناخته شده است. قبل از پژوهش های آنها، کشف ویروس های هپاتیت  Aو B  گام های مهمی در حوزه پزشکی بوده اما هنوز برای بیشتر نمونه های انتقال هپاتیت در خون توضیحی وجود نداشت. کشف هپاتیت C دلیلی برای ابتلا به هپاتیت مزمن را فاش کرده که در نتیجه ی آن تست های خون و داروهای جدیدی توسعه یافته که جان میلیون ها انسان را نجات داده است.

برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ کاشفان ویروس هپاتیت C هستند. بر این اساس، هاروی آلتر و چارلز رایس، دو دانشمند آمریکایی و مایکل هوتون بریتانیایی موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی۲۰۲۰ شدند.

 

اکتشاف این دانشمندان پس از کشف ویروس هپاتیت A و B بعنوان کشفی بسیار بزرگ شناخته شده است. قبل از پژوهش های آنها، کشف ویروس های هپاتیت  Aو B  گام های مهمی در حوزه پزشکی بوده اما هنوز برای بیشتر نمونه های انتقال هپاتیت در خون توضیحی وجود نداشت. کشف هپاتیت C دلیلی برای ابتلا به هپاتیت مزمن را فاش کرده که در نتیجه ی آن تست های خون و داروهای جدیدی توسعه یافته که جان میلیون ها انسان را نجات داده است.

 

به علاوه، ویروس هپاتیتC  بعنوان یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان کبد شناخته شده است و از دلایل عمده نیاز به پیوند کبد در بیماران است. این ویروس در اکثر موارد علایم آشکاری ندارد و به همین دلیل بعنوان بیماری یا اپیدمی خاموش شناخته می ‌شود.

 

در دهه ۱۹۶۰ میلادی هپاتیت نوع A و  Bکشف شده بود. اما پروفسور هاروی آلتر که در مؤسسه ملی بهداشت آمریکا روی بیماران دریافت‌ کننده خون تحقیق می کرد نشان داد که نوعی عفونت ناشناخته دیگر هم در کار است. بیمارانی بودند که بعد از دریافت خون اهدایی باز هم مریض می‌ شدند. تحقیقات او نشان داد که دادن خون بیماران دچار عفونت به شامپانزه ‌ها باعث بیمار شدن آنها می ‌شود. این بیماری مرموز با نام هپاتیت "نه آ، نه ب" شناخته شد و تلاش برای شکار ویروس آغاز شد.

 

یافته‌ های این دانشمندان در مبارزه با هپاتیتی که از خون منتقل می ‌شود و یک مشکل بزرگ برای بهداشت جهانی به شمار می ‌رود، نقش مؤثری دارد. کشف ویروس هپاتیت C توانست دلیل بروز نوع حاد هپاتیت را نشان داده و به ارائه تست های خون و داروهای جدیدی ختم شود که جان میلیون‌ها نفر را نجات می ‌دهد.    

 

شناسایی این ویروس از اولویت بالایی برخوردار بود. اگرچه دانشمندان همه روش‌ های شکار ویروس را به کار گرفتند اما به دلیل فرار ویروس از ایزوله شدن، بررسی آن بیش از یک دهه زمان برد. بدین منظور، پروفسور مایکل هوتون که در یک شرکت داروسازی کار می‌کرد تصمیم گرفت به ایزوله کردن توالی ژنتیکی ویروس بپردازد. به همین دلیل به اتفاق همکارانش، مجموعه‌ای شامل بخش ‌هایی از DNA را گردآوری کردند که از خون یک شامپانزه مبتلا به هپاتیت به دست آمده بود. بیشتر این نمونه‌ها از ژنوم شامپانزه به دست آمده بودند، اما نظر پژوهشگران این بود که ممکن است برخی از آنها به یک ویروس ناشناخته تعلق داشته باشند.

 

پژوهش‌های بیشتر محققان، حضور یک ویروس جدید را نشان داد که هپاتیت C نام گرفت. حضور پادتن‌ ها در خون بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن، ویروس را بعنوان یک عامل گمشده تائید کرد. کشف این ویروس، بخش گمشده و مهم پازل پژوهشی دانشمندان بود.

 

سؤالی که برای دانشمندان پیش آمد این بود که آیا این ویروس جدید به تنهایی می ‌تواند عامل هپاتیت باشد یا خیر. آنها برای پاسخ به سؤال خود باید به بررسی این موضوع می ‌پرداختند که آیا ویروس می ‌تواند تکثیر شود و عامل بیماری باشد.

 

چارلز رایس و گروه او در پژوهش ‌های خود، به ناحیه ‌ای در ژنوم ویروس هپاتیت C برخوردند که پیش از آن شناسایی نشده بود و به نظر می ‌رسید که نقش مهمی در تکثیر ویروس دارد. رایس تغییرات ژنتیکی را در نمونه‌ های ایزوله شده ویروس مشاهده کرد و این فرضیه را ارائه داد که ممکن است برخی از این تغییرات مانع تکثیر ویروس شوند. او با استفاده از مهندسی ژنتیک گونه‌ای از RNA ویروس هپاتیتC  را تولید کرد که قسمت جدیدی از ژنوم ویروس را در بر داشت. هنگامی که پژوهشگران این RNA را به کبد شامپانزه تزریق کردند ویروس را در خون تشخیص دادند و تغییراتی مشابه آنچه در انسان‌ های مبتلا به نوع مزمن این بیماری رخ می ‌دهد را مشاهده کردند. این نتایج نشان داد که ویروس هپاتیت C به تنهایی می‌تواند عامل بیماری باشد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha