متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۴۰۱/۰۴/۰۶

تعداد بازدید : ۱۱۷

تعداد رای : ۱

معرفی برندگان نوبل پزشکی 2021

آکادمی نوبل جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۱ خود را به طور مشترک به دیوید جولیوس و آردم پاتاپوتیان، دو پژوهشگر فعال در زمینه گیرنده‌های سلولی مرتبط با دما و لامسه اهدا کرد. بنابر اعلام آکادمی نوبل، پژوهش‌های این دو دانشمند توانسته توضیح دهد که چگونه گرما، سرما و لمس می‌توانند بخش‌هایی سلولی را در دستگاه عصبی ما تحریک و فعال کنند.

دیوید جولیوس زیست‌شناس زاده آمریکاست و آردم پاتاپوتیان، زیست‌شناسی آمریکایی است که در لبنان متولد شده و در سنین نوجوانی همراه با خانواده خود به آمریکا مهاجرت کرده است.

 

در توضیح کمیته نوبل درباره اهدای جایزه نوبل پزشکی به این دو پژوهشگر آمده است: « کشف این دو پژوهشگر به ما برای فهم این موضوع که سرما، گرما و نیروهای مکانیکی چگونه می‌توانند محرک‌های عصبی در بدن موجودات زنده را برانگیزند کمک کرده است. دانستن این موضوع می‌تواند فهم این موضوع را ممکن سازد که ما چگونه می‌توانیم جهان پیرامون خود را دریابیم و خود را با آن سازگار سازیم.» این دو دانشمند موفق به کشف نوع جدیدی از حسگرها در بدن انسان شدند که به واسطه آن‌ها درک تاثیر محرک‌های خارجی بر روی پوست بدن توسط اندام‌های داخلی ممکن می‌گردد. به عنوان نمونه، دیوید جولیوس از کپسایسین برای شناسایی حسگری جدید در پایانه عصبی موجود در پوست بدن بهره گرفته است. کپسایسین، یک ماده شیمیایی تند است که در فلفل‌های چیلی وجود دارد. جولیوس با استفاده از این ماده توانست دریابد که حسگرهای موجود در انتهای سول‌های عصبی چگونه در برابر گرما از خود واکنش نشان می‌دهند.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha