لیست مقالات

معرفی برندگان نوبل پزشکی 2021‏ (۱۴۰۱/۰۴/۰۶)

آکادمی نوبل جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۱ خود را به طور مشترک به دیوید جولیوس و آردم پاتاپوتیان، دو پژوهشگر فعال در زمینه گیرنده‌های سلولی مرتبط با دما و لامسه اهدا کرد. بنابر اعلام آکادمی نوبل، پژوهش‌های این دو دانشمند توانسته توضیح دهد که چگونه گرما، سرما و لمس می‌توانند بخش‌هایی سلولی را در دستگاه...

مشاهده مقاله

نوبل شیمی 2021 به شیمی سبز رسید‏ (۱۴۰۰/۱۱/۲۳)

نوبل شیمی سال 2021 به طور مشترک نصیب شیمیدان آلمانی، «بنیامین لیست» و دانشمند بریتانیایی، «دیوید مک‌میلان» شده که هر دو ۵۳ ساله هستند. این دو دانشمند «ابزار دقیق و جدیدی برای ساختن مولکول ابداع کرده‌اند. کاتالیز آلی تاثیر بزرگی بر پژوهش‌های دارویی گذاشته و شیمی را سبزتر کرده است».

مشاهده مقاله

برندگان نوبل فیزیک 2021‏ (۱۴۰۰/۱۰/۱۳)

«شیکورو مانابه» از آمریکا و «کلاوس هسلمن» از آلمان به دلیل نقش‌شان در «مدل‌سازی فیزیکی اقلیم کره زمین و گرمایش جهانی» و «جیورجیو پاریزی» از ایتالیا برای تحقیقاتیش در زمینه «نابهنجاری‌ها و نوسانات در سامانه‌های پیچیده در مقیاس اتمی تا سیاره‌ای» برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فیزیک در سال 2021 شدند. به گفته‌...

مشاهده مقاله

سیاهچاله ها برنده نوبلِ فیزیک سال 2020‏ (۱۳۹۹/۱۱/۱۸)

"راجر پنروز" فیزیکدان نظری سرشناس، نیمی از جایزه‌ی نوبل امسال را به علت کشف اینکه «تشکیل سیاه‌چاله‌ها پیش‌بینیِ مستقیمِ نسبیت عمومی است» از آنِ خود کرد. نیمی دیگر از جایزه به طور مشترک به "راینهارد گنزل" و "آندرا گز" به علت «کشف جسم چگالِ ابرسنگین در مرکز کهکشان راه شیری» رسید.

مشاهده مقاله

کشف ویروس هپاتیت سی، برنده نوبل پزشکی ۲۰۲۰‏ (۱۳۹۹/۱۱/۰۵)

برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۰ کاشفان ویروس هپاتیت C هستند. بر این اساس، هاروی آلتر و چارلز رایس، دو دانشمند آمریکایی و مایکل هوتون بریتانیایی موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی۲۰۲۰ شدند. اکتشاف این دانشمندان پس از کشف ویروس هپاتیت A و B بعنوان کشفی بسیار بزرگ شناخته شده است. قبل از پژوهش های آنها، کشف ویر...

مشاهده مقاله

قیچی های ژنتیکی، برنده نوبل 2020 شیمی‏ (۱۳۹۹/۱۱/۰۵)

جایزه‌ی نوبل شیمی سال 2020 به طور مشترک به امانوئل چارپنتیر و جنیفر دودنا به دلیل تحقیقات‌ خود بر روی ویرایش ژنوم و ابداع روشی که به نام "قیچی‌های ژنتیکی" شهرت دارد اهدا شد. آنها ششمین و هفتمین زنانی هستند که در تاریخ اهدای جایزه نوبل شیمی موفق به دریافت آن شده‌ اند.

مشاهده مقاله

برندگان نوبل پزشکی 2019‏ (۱۳۹۹/۰۶/۱۶)

ویلیام جی کائلین جونیور، سر پیتر جی راتکلیف و گرگ ال اسمنزا موفق شدند نوبل پزشکی ۲۰۱۹ را دریافت کنند. این دانشمندان برای اکتشافات خود درباره چگونگی فرایند احساس کردن و سازگاری سلول‌ها با میزان اکسیژن برنده این جایزه شدند.

مشاهده مقاله

برندگان نوبل فیزیک 2019‏ (۱۳۹۸/۱۱/۰۶)

آکادمی سلطنتیِ علوم سوئد که در سال 1901 اولین جایزه‌ی نوبل را اهدا کرد جایزه‌ی نوبل فیزیک 2019 را به سه تن از دانشمندانی که کشفیات انقلابیِ نظری و تجربی در زمینه‌‌‌ی کیهان‌شناسی و ستاره‌شناسی داشتند تقدیم کرد. جایزه‌ی نوبل فیزیک امسال به کشفیاتی پیرامون ساختار و تاریچه‌ی کیهان و همچنین کشفِ یک سی...

مشاهده مقاله

باتری یون لیتیم، برنده نوبل شیمی 2019‏ (۱۳۹۸/۱۰/۱۸)

کمیته نوبل، جان بی گوداناف، ام استنلی ویتینگهام و آکیرا یوشینو را برای توسعه‌ی باتری‌های لیتیمی به عنوان برنده نوبل شیمی در سال 2019 معرفی کرد. این باتری‌های سبک و قابل شارژ برای تکنولوژیِ ابزارهای الکترونیکیِ قابل حمل که امروزه فراگیر شده، حیاتی است.

مشاهده مقاله

معرفی نوبلیست‌های پزشکی 2018‏ (۱۳۹۷/۱۲/۲۶)

جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۸ به دو دانشمند کاشفِ یک شیوه جدید مقابله با سرطان با کمک ایمنی‌درمانی اعطا شده است. مطالعات پروفسور جیمز پی الیسون از آمریکا و پروفسور تاسوکو هونجو از ژاپن به معالجاتی برای سرطان پیشرفته پوست که می تواند مرگبار باشد منجر شده است.

مشاهده مقاله