متن دیدگاه

تاریخ دیدگاه : ۱۳۹۵/۰۲/۱۲

تعداد بازدید : ۱۴۵۸۴

تعداد رای : ۳۲

ارزش ارجاعات متفاوت

ژورنالهای مهم دیگری که استاندارد مطلوب را دارند به لیست مجلات گروه ج اضافه شوند.

موضوعات : سیاست گذاری
کوروش نوذری

استاد فیزیک دانشگاه مازندران (گرانش و کیهانشناسی)

دارای بیش از یکصد و پنجاه مقاله در ژورنالهای بین المللی؛


در خصوص اعطای حمایتهای تشویقی به مقالات چاپ شده در ژورنالهای مشخص شده در گروه ج نظراتی به شرح ذیل دارم که امیدوارم مورد عنایت قرار گیرند:


1- پیشنهاد می کنم سقف پرداخت به ازای هر مقاله گروه ج را به نصف یا دو سوم کاهش دهید اما ژورنالهای مهم دیگری که استاندارد مطلوب را دارند اما فعلا در لیست قرار ندارند شامل این حمایت بکنید.


به عنوان مثال همه ی کسانی که در فیزیک نظری کار می کنند می دانند که اهمیت چاپ مقاله در ژورنالهای PRD، JHEP ، JCAP و PLB اصلا کمتر از PRB و MNRAS نیست اما متاسفانه به هر دلیلی چهار ژورنال ذکر شده اول در لیست حمایت نیستند. ذکر این نکته ضروری است که متاسفانه حمایتهای بسیار ناچیزی از فیزیک نظری می شود (عملا هیچ طرح پزوهشی با هیچ بخشی از صنعت نمی توان گرفت) و به بهانه تجاری سازی دستاوردهای علمی (که البته اهمیت دارد!) فیزیک نظری در حال به انزوا کشیده شدن است. قبول دارم که باید پژوهشها به سمت کاربردی شدن بروند اما آیا می توان از فیزیک نظری غافل شد؟ 


2- در معیار و فرمول انتخاب سرآمدان علاوه بر تعداد چاپ مقاله در ژورنالهای سرآمد گروههای سه گانه، تعداد ارجاعات باید وزن بیشتر و تاثیرگذارتری داشته باشد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha

نظرات

0 -1

/ ناشناس / - ‏۱۳۹۵/۰۵/۲۳

اگر شما هیچگونه آشنایی با فیزیک نظری و ژورنالهای مرتبط با آن دارید، پس لطفا کاری به این رده نداشته باشید. اگر هم شما \"محقق\" این بخش هستید، پس بر چه اساسی ژورنالهای ذکر شده را کم اهمیت می دانید؟؟ صرفا اظهار نظر کردن کافیست؟؟؟؟

پاسخ
2 0

محقق - ‏۱۳۹۵/۰۲/۲۶

به نظر بنده، 1- فدراسیون سرآمدان معیار هوشمندانه ای را در انتخاب مجلات در نظر گرفته است (در نظر گرفتن همزمان Impact Factor و Eigen Factor). بنابراین اضافه نمودن مجلات با اهمیت کمتر (مثل PLB) و در ازای آن کاهش حمایت تشویقی می تواند رویه ای نامناسب باشد. در واقع شکایت از حمایت ناچیز از زمینه ای خاص بحث دیگری می باشد که می تواند گستره وسیعی از مخاطبان را در خود داشته باشد. با این وجود، برای فیزیک نظری و به طور خاص Cosmology به نظر می رسد که حمایت کافی از طرف PRL و MNRAS از قبل وجود دارد. در مورد مجلات موردنظر، به عنوان مثال، PLB با نشر تنها 800 مقاله و Eigen Factor حدود 0.1 در مقابل PRB با نشر حدود 5000 مقاله در سال 2015 و داشتن Eigen Factor حدود 0.6 نه تنها اهمیت کمتری دارد بلکه نباید مورد مقایسه قرار گیرد 2- افزایش تاثیرگذاری ارجاعات برای انتخاب سرآمدان به شرط حذف ارجاعات به خود و قرار دادن وزن متفاوت برای ارجاعات، بسیار مناسب می باشد.

پاسخ
0 -2

/ ناشناس / - ‏۱۳۹۵/۰۳/۱۲

جناب آقای محقق! ببخشید شما ظاهرا آشنایی خاصی با فیزیک نظری ندارید که ژورنالی مانند JHEP و JCAP که نشر مقاله در آنها در مقایسه با تعدادی از ژورنالهای موجود در فهرست مشکل تر است را با اهمیت نمی دانید.

پاسخ